.
.
.

آمریکا: به حق قانونی ترکیه در حمایت از امنیت مرزهایش ایمان داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ركس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه جنگجویان کُرد موسوم به «شاخه زیتون» گفت که واشینگتن، به حق قانونی ترکیه برای حفاظت از امنیت مرزهایش ایمان دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، این سخنان تیلرسون جمعه 17 نوامبر در کنفرانس خبری مشترکش با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا مطرح شد.

در این کنفرانس خبری چاووش اغلو گفت که روابط میان ترکیه و آمریکا، در مرحله حساسی به سر می‌برد و در این میان به برخی وعده‌ها وفا نشده است.

او بیان کرد که آنکارا و واشینگتن تصمیم گرفتند تا «روابط میان خود را به مسیر خود باز گردانند». این در حالی است که در هفته‌های اخیر تنش لفظی میان دو طرف بالا گرفته است.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که آنکارا و واشینگتن بر سر «دست‌یابی به راهکاری مشترک برای بیرون راندن تروریسم از شمال سوریه به توافق رسیدند».

او افزود: «دیگر به وعده‌ها و قول‌ها اهمیت نمی‌دهیم بلکه برای ما گام‌هایی که بر روی زمین برداشته می‌شود مهم است». او تاکید کرد: «به محض خروج واحدهای حمایت از خلق (کُرد) از شهر منبج سوریه، ترکیه می‌تواند گام‌هایی مشترک با ایالات متحده در سوریه بردارد».

ترکیه چندی است که عملیاتی نظامی در منطقه عفرین در شمال سوریه به منظور خارج کردن واحدهای حمایت از خلق (کُرد) آغاز کرده و می‌گوید، گام بعدیش پاکسازی شهر منبج از این جنگجویان است. واحدهای حمایت از خلق (کُرد) در جنگ علیه گروه داعش، متحد ایالات متحده هستند و از سوی این کشور پشتیبانی می‌شوند.

حمایت آمریکا از جنگجویان کُرد سوریه، خشم ترکیه را برانگیته است. آنکارا واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را گروهی تروریستی و امتداد حزب کارگران کُردستان می‌داند.

مساله دیگری که بر این بحران می‌افزاید، حضور نیروهای آمریکایی در شهر منبج به منظور حمایت از جنگجویان کُرد است. ترکیه تهدید کرده در عملیات منبج توجهی به حضور نیروهای آمریکایی نمی‌کند.

از سویی تیلرسون در این کنفرانس خبری گفت: «ائتلاف سوریه بر پایه منافع مشترک نهاده شده است. آمریکا و ترکیه از این پس به صورت یک جانبه در سوریه اقدامی انجام نخواهند داد».

او گفت: «به حق قانونی ترکیه در حفاظت از امنیت مرزهایش ایمان داریم»، او تاکید کرد: «به ترک‌ها توضیح دادیم اسلحه‌ای که برای کُردها ارسال خواهیم کرد، محدود خواهد بود».

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «از ترکیه می‌خواهیم از میزان تهدیدی که عملیات نظامی برای غیرنظامیان ایجاد می‌کند، بکاهد». او افزود که واشینگتن و آنکارا هدف مشترکی در سوریه دارند و دو طرف باید اولویتشان حل و فصل سرنوشت شهر منبج سوریه باشد.

پیش از این یک مقام مسئول در ترکیه که خواست نامش فاش نشود گفته بود آنکارا پیشنهاد داده تا نیروهای واحدهای حمایت از خلق (کُرد) به شرق فرات عقب نشینی کنند و نیروهای ترکیه و آمریکا در منطقه منبج مستقر شوند.

این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود افزود آمریکا در حال بررسی پیشنهاد ترکیه است که به تیلرسون ارائه شد.
تیلرسون در پایان سفر خاورمیانه‌ای خود، جمعه وارد ترکیه شد.