فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • لاوروف: آمریکا بطور خطرناکی یکپارچگی اراضی سوریه را به خطر می‌اندازد

  "آمریکا می‌خواهد یک شبه‌حکومت در شرق فرات تاسیس کند و تا شاید ابد در سوریه بماند"

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه 13 فوریه 2018 گفت که آمریکا به شکل انفرادی و خطرناکی در سوریه عمل می‌کند و یکپارچگی اراضی سوریه را به خطر می‌اندازد.

  سرگئی لاوروف در یک نشست خبری در موسکو به همراه دیدیه ریندرز، همتای بلژیکی‌اش حاضر شد و گفت که از آنچه آمریکا انجام می‌دهد به نظر می‌رسد آمریکا می‌خواهد یک شبه‌حکومت در شرق فرات تاسیس کند و می‌کوشد تا ابد در سوریه بماند.

  آمریکا در جنگ با داعش از یگان‌های مدافع خلق که اکثریت اعضای آن را کردهای سوریه تشکیل می‌دهند حمایت می‌کند.

  او افزود: «از همکاران آمریکایی‌مان توضیحات جدیدی درباره حضورشان در سوریه می‌شنویم و آنها درباره ضرورت محافظت از حضورشان نه تنها تا پایان عملیات نظامی بلکه تا روند سیاسی باثباتی که به انتقال قدرت بر اساس رضایت همگان، یعنی آمریکا بیانجامد، سخن می‌گویند و این تغییر رژیم معنا می‌دهد و ما احساس می‌کنیم ایالات متحده آمریکا اگر نخواهد تا ابد در سوریه بماند، می‌خواهد برای مدت طولانی در آنجا حضور داشته باشد.»

  او اظهار امیدواری کرد که سازمان ملل موضوع ضرورت مقابله با اقدامات بازیگران خارجی که اصول ثابت حل و فصل بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت را تضعیف می‌کند، جدی بگیرد. او همچنین گفت که امیدوار است سازمان ملل شفافیت روند قانونی سوریه، پس از آغاز این روند را تضمین کند.

  وزیر امور خارجه سوریه درباره کردهای سوریه نیز گفت که روسیه کماکان کردها را به مشارکت به همه روندهای مربوط به حل و فصل موضوع سوریه دعوت می‌کند و در این زمینه نمی‌تواند موضع ترکیه را نادیده گرفت.

  لاوروف گفت: «همه ما موضوع ترکیه درباره برخی گروه‌های مردمی کرد را می‌دانیم و ما نتایج این کوته‌بینی را در عفرین می‌بینیم.»

  او ادامه داد: « روسیه مشارکت کردها به شکل مستقیم را در همه تلاش‌های برای حل و فصل موضوع سوریه خواسته و می‌خواهد. کردها بخش جدانشدنی جامعه سوریه هستند و بدون مشارکت آنها هرگز نخواهیم توانست به راه‌حلی ثابت و نهایی برای این بحران برسیم.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران