.
.
.

ترکیه تهدید کرد: وارد منبج خواهیم شد و تا شرق فرات ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات ترکیه روز یکشنبه چهارم فوریه تهدید کردند که در صورت خارج نشدن یگان‌های مدافع خلق از منبج در سوریه، وارد این شهر خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه گفت:« اگر آنها (یگان‌های مدافع خلق) از منبج خارج نشوند، ما وارد این شهر خواهیم شد و تا شرق رود فرات ادامه خواهیم داد».

اظهارات مربوط به ورود نیروهای ترکیه به منبج در روزهای گذشته، باعث بروز نگرانی‌‌هایی برای مقامات آمریکا شده است بویژه آنکه این کشور در منبج پایگاه نظامی تشکیل داده است.

جونول تول، مدیر برنامه ترکیه در مرکز پژوهش خاورمیانه، گفته است که قانع کردن اردوغان به عدم پیشروی به سمت منبج، بسیار سخت خواهد بود.

تول گفته که استراتژی کلی آمریکا در سوریه، بر اساس حمایت از کُردها بنا شده است. حتی اگر ترکیه به منبج حمله نکند، شکست یگان‌های مدافع خلق در عفرین، کُردها و به دنبال آنها آمریکا را ضعیف خواهد کرد.

نیروهای نظامی آمریکا، در مارس سال 2017، به منظور جلوگیری از درگیری میان نیروهای ترکیه و مخالفان مسلح، در منبج مستقر شدند. این نیروها همچنین مأموریت آموزش و مشورت‌های نظامی به شبه‌نظامیان کُرد را بر عهده دارد.

آمریکا جهت جلوگیری از بازگشت داعشی‌ها به مناطق آزاد شده در سوریه، از یگان‌های مدافع خلق که از جنگجویان کُرد تشکیل می‌شود و در آن مناطق مستقر شدند، حمایت می‌کند.

هدف آمریکا در حمایت از یگان‌های مدافع خلق، که شمار آنها 30 هزار نفر برآورده می‌شود، نابودی باقی‌مانده‌های داعش و زنده نگه‌داشتن نشست‌های ژنو درباره آینده سوریه است.