.
.
.

آیا شاهان خراسان قدیم عیاش و دوجنس‌گرا بوده‌اند؟

فیلم "پادماوات" داستان واقعی شاه فارس‌زبان که برای بدست‌آوردن ملکه شوهردار جنگ‌ها براه انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیلم جدید و جنجالی سینمای هند به اسم "پادماوات" با وجود جنجال‌های زیاد در این کشور بلاخره 25 ژانویه 2018، به اکران سینماهای داخلی و خارجی منتشر شد.

این فیلم داستان واقعی "علاءالدین خلجی" پادشاه خلجیان فارس که به اسکندر ثانی مشهور است و ملکه هند "پادمینی" را نشان می‌دهد.

خلجیان کی‌ها بودند؟

سلسله خلجیان یک سلسله پادشاهی ترک‌های خلج با اصلیت افغانستانی و فارسی زبان بود که در میان سال‌های 1290 تا 1320 میلادی در بخش گسترده‌ای از جنوب آسیا حکمرانی می‌کرد. آنها دومین سلسله سلطنت دهلی بودند. آنها توسط حاکمشان علاالدین خلجی اداره می‌شدند. آنها پی‌درپی در مقابل حمله مغول از هند دفاع کردند.

زبان درباری سلسله خلجیان فارسی بود. پس از آن عربی و زبان خودشان یعنی ترکی خلجی و برخی از زبان‌های بومی شمال هند بوده است. هرچند فارسی، زبان مادری افراد این سلسله نبوده ولی سلاطین سلسله خلجی تشویق به استفاده از زبان فارسی می‌کردند. این استفاده از زبان‌های مختلف باعث به وجود آمدن اولین فرم از زبان اردو در آن زمان شد.

این فیلم چرا جنجالی شد؟

در فیلم "پادماوات" سلطان علاءالدین به حیث یک شخصیت خون‌خوار، چپاولگر، عیاش و دوجنس‌گرا معرفی شده است که این برای برخی از مردم هند قابل قبول نیست، آنان سلطان علاءالدین را یک شخصیت خوب، قدرت‌مند و شجاع می‌دانند.

این فیلم نشان می‌دهد که سلطان علاءالدین چگونه برای بدست آوردن ملکه هند پادمینی همسر شاه هند که دارای زیبایی خیره کننده است به راجپوت‌ها (حکمرانان هند در آن زمان) حمله می‌کند و پس از آنکه شاه را می‌کشد ملکه به ناچار همراه با 8000 کنیزش خود را در آتش می‌اندازد.

همچنان، گروه‌ کاست راجپوت این فیلم را توهین به ملکه پادمینی عنوان کرده بودند آنان مدعی‌ شده بودند که فیلم شامل صحنه‌ای است که در آن سلطان علاءالدین خواب برقراری رابطه با ملکه هند را می‌بیند در حالی که چنین صحنه‌ای در فیلم دیده نمی‌شود. شایعات درباره وجود چنین صحنه‌ای باعث خشم هندوهای افراطی شد و حدود 5 ماه جنجال بر سر این فیلم در هند جریان داشت.

براساس آنچه در تاریخ آمده است و در این فیلم نشان داده شده، یکی از غلامان رانده شده از دربار راجپوت (شاه هند) به نزد علاالدین می‌رود و از زیبایی نایاب ملکه چیتور می‌گوید. این امر سبب حمله سلطان‌ علاءالدین به راجپوت می‌شود.

بر اساس این فیلم، سلطان علاءالدین شخصی عیاش و دوجنس‌گرا بوده است، وی در حرمش بر علاوه دختران زیبا، مردان و پسران زیبا نیز داشته و با یکی از غلامانش بنام "ملک غفور" رابطه جسمانی و عاطفی بسیار نزدیک داشته است.

در چندین صحنه این فیلم از کلمات و موسیقی فارسی استفاده شده است حتی در صحنه‌ای از فیلم سلطان علاءالدین آهنگ معروف گوگوش (من آمده‌ام) را زمزمه می‌کند و در صحنه‌ای دیگر در یک آهنگ افغانی به شکل افغانی می‌رقصد.

ساخت این فیلم بیش از 2 سال قبل شروع و در ماه آگست سال 2017 تمام شد اما بدلیل جنجال‌های فراوان تا 25 ژانویه 2018 به این فیلم اجازه اکران در سینماها داده نشده بود.