.
.
.

آلمان با کودکان داعشی‌زاده چه می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آثار منفی بر جای مانده از داعش تنها به ویران شدن بخش اعظم سوریه و عراق و کشته شدن هزاران نفر در این کشور محدود نمی‌شود، بلکه دنیا با نسلی از کودکان مواجه است که جنایت‌های داعش را به چشم دیده‌اند.

داعش مدت‌هاست در حال عقب‌نشینی و از دست دادن مناطق تحت کنترل خود، یکی پس از دیگری است. تعداد بیشماری از نیروهای داعش نیز کشته شده‌اند ولی با این حال از داعش تعداد قابل توجهی همسران اروپایی و کودکان داعشی‌زاده به جای مانده‌اند؛ کودکانی که با توجه به قوانین کشوری که مادرانشان از آنجا آمده‌اند، در آینده سرنوشت متفاوتی خواهند داشت.

مقامات دولت آلمان روز جمعه 2 فوریه 2018 اعلام کردند اولین گروه از داعشی‌زادگان آلمانی به برلین بازگشته‌اند. این کودکان به خانواده‌هایی تعلق دارند که در صف داعش در عراق یا سوریه جنگیده‌اند.

اگر چه براساس قوانین مربوط به حمایت از کودکان، دولت آلمان نامی از این کودکان اعلام نکرد ولی یکی از این داعشی‌زادگان، نوزاد 14 ماهه‌ای است که در شهر تلعفر عراق به دنیا آمد. براساس اطلاعات اندکی که درباره این کودک منتشر شده، علیرغم اینکه پدر و مادرش به دلیل همکاری با داعش در عراق دستگیر و احتمالا با اتهامات تروریستی مواجه خواهند شد، این نوزاد برای ادامه زندگی با پدربزرگش به آلمان فرستاده شد. پدر و مادر این نوزاد در سال 2017 در تلعفر دستگیر شدند.

براساس قوانین آلمان نوزادنی که از پدر یا مادر آلمانی به دنیا بیایند، به صورت خودکار تابعیت آلمان به آنها تعلق می‌گیرد و اینک دولت آلمان در حال مذاکره و انجام بررسی‌های بیولوژیکی پیچیده‌ای درباره 100 کودک داعشی‌زاده است که هدف از آنها اثبات ارتباط این کودکان با خانواده‌های آلمانی یا دارندگان تابعیت آلمان است و در صورت اثبات این ارتباط ترتیب انتقال آنها به آلمان داده می‌شود.