.
.
.

ترکیه: ملاحظات فرانسه درباره عملیات ما در سوریه «اهانت‌آمیز» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کشورش، ملاحظات فرانسه درباره عملیات نظامی آنکارا در سوریه را «اهانت آمیز» می‌داند.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، پیشتر به ترکیه هشدار داده بود تا عملیات نظامی خود علیه گروه‌های کُرد سوریه به بهانه‌ای برای تهاجم به کشور سوریه نشود. او از آنکارا خواسته تا در تحرکات نظامی‌اش با همپیمان خود در ناتو هماهنگی کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» که روز چهارشنبه منتشر شد گفت: «اگر معلوم شود که این عملیات به مسیر دیگری به جز مقابله با تهدید تروریست‌ها در مرزهای ترکیهمی‌رود و به یک عملیات تهاجمی بدل شده است، به عنوان مشکلی واقعی برای ما تبدیل خواهد شد.»

پیش از مکرون، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته بود که «ترکیه نباید در صدد اشغال دائمی مناطقی در سوریه باشد، یا جان آوارگان را در مناطق عملیات نظامی خود به خطر اندازد».

ترکیه، هفته پیش، به منظور مقابله با تهدید احتمالی یگان‌های مدافع خلق، حمله نظامی خود را در منطقه عفرین سوریه که در دست کُردهای این کشور است، آغاز کرد.

اوغلو در مصاحبه با خبرنگاران در آنکارا خواستار ازسرگیری کنفرانس ژنو درباره آینده سوریه شد و گفت که دولت این کشور باید مذاکره با مخالفان‌اش را به ویژه پس از کنفرانس سوچی، آغاز کند.