فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه: با هماهنگی روسیه و ایران برای جنگ با کُردها وارد شمال سوریه می‌شویم

  منبع: العربیه.نت فارسی

  مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر این‌که کشورش برای جنگ علیه جنگجویان کُرد در عفرین و منبج در شمال سوریه مداخله خواهد کرد، افزود که آنکارا در این اقدام با روسیه و ایران هماهنگ خواهد کرد.

  چاووش اغلو پنجشنبه 18 ژانویه در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان ترک گفت: «برای مقابله با واحدهای حمایت از خلق (کُرد) در عفرین و منبج مداخله خواهیم کرد، البته ما خواهان رودررویی با آمریکا نیستیم».

  چاووش اغلو با بیان این‌که روسیه نباید با عملیات ترکیه در عفرین و منبج در شمال سوریه مخالفت کند گفت: «آنکارا با مسکو بر سر حضور مراقبان روس در این مناطق گفت‌وگو خواهد کرد».

  وزیر امور خارجه ترکیه همچنین افزود که کشورش با روسیه و ترکیه درباره عملیات هوایی در عفرین هماهنگی‌های لازم را انجام خواهد داد.

  روسیه و ایران دو متحد نظام سوریه به ریاست بشار اسد هستند.

  حمایت آمریکا از واحدهای حمایت از خلق (کُرد) خشم ترکیه را برانگیخت به ویژه پس از آن‌که ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده برای مبارزه با داعش اعلام کرد در پی تشکیل نیروی مرزبانی 30 هزار نفره‌ای از واحدهای حمایت از خلق است.

  این اعلام باعث شد ترکیه خود را برای مداخله نظامی در مناطق هم مرز خود در شمال سوریه به ویژه عفرین و منبج آماده کند و از شامگاه دوشنبه، حملات توپخانه‌ای خود را به این مناطق با هدف زمینه‌سازی برای عملیات بزرگ‌تر آغاز کند.

  ترکیه واحدهای حمایت از خلق را امتداد حزب کارگران کُردستان می‌داند که از سه دهه پیش در جنگی مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه به سر می‌برد.

  اقدام‌های ترکیه باعث شد رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کند که ایالات متحده تصمیمی برای تشکیل یک نیروی مرزی میان سوریه و ترکیه را ندارد. او افزود چیزی که خشم ترکیه را بر انگیخت به گونه‌ای نادرست مطرح شده است.

  عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزوینی ان.تی.وی درباره این اظهارات تیلرسون گفت: «این اظارات مهم است اما ترکیه نمی‌تواند در برابر تشکیل گروهی که ممکن است مرزهایش را تهدید کند، دست بسته بنشیند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران