فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ابهام در تحویل هواپیماهای مسافربری به ایران در پی تحریم‌های جدید آمریکا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جان لیهی مدیر فروش شركت ایرباس روز دوشنبه 15 ژانویه اعلام کرد تحویل هواپیمای های این شرکت هواپیماسازی به ایران دیرتر از موعد مقرر انجام خواهد شد.

  لیهی در گفتگو با خبرگزاری رویترز با ابراز تردید نسبت به زمان تحویل هواپیماها گفت: «فکر می‌کنم که قراردادها به سرانجام می‌رسد البته شاید نه در موعد مقرر»!

  ایران بعد از توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 به دو شرکت بزرگ هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس سفارش خرید ده‌ها هواپیمای مسافربری را داد. اما با وضع تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران، انتقاد شدید اللحن دونالد ترامب رئیس جمهور این کشور از توافق هسته‌ای و فشار او بر متحدان اروپایی برای بازنگری در توافق موعد تحویل این هواپیماها به زمانی نامعلوم موکول شد.

  ترامب جمعه گذشته با انتقاد شدید از توافق هسته‌ای، آن را حاوی «نقائص وحشتناک» دانست و از شرکای اروپایی کشورش خواست مفاد آن را اصلاح کنند.

  از طرفی خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ایران با انعکاس این خبر و اشاره به اظهارات اخیر ترامپ و تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران نوشت: «شرکت اروپایی ایرباس و رقیب آمریکایی‌اش، بوئینگ توافق کرده‌اند مجموعاً 180 هواپیمای مسافربری به شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران، ایران‌ایر تحویل دهند.(که) ترامپ می‌تواند مجوز فروش این هواپیماها به ایران را باطل کند».

  این خبرگزاری افزود که علی رغم توافق هسته‌ای و رفع بعضی تحریم‌ها، کماکان بانک‌ها و نهادهای مالی بین‌المللی و غربی میلی برای انجام تراکنش‌های مالی مربوط به تجارت با ایران ندارند.

  پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی ایران از چالش جدی بر سر راه این سفارش خرید، خبر داد و گفت تولید 10 درصد از قطعات این هواپیماها در آمریکا می‌تواند توافق با فرانسوی‌ها را با چالش جدی مواجه کند.

  توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 (آمریکاف بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان) منعقد و اجرای آن از ژوئیه 2016 آغاز شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های وضع شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به تدریج لغو می‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران