.
.
.

بریتانیا، فرانسه و آلمان از آمریکا خواستند به اجرای توافق اتمی ادامه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا، فرانسه و آلمان، به طور مشترک از ایالات متحده آمریکا خواستند به تعهد خود به توافق هسته‌ای با ایران پایبند باشد و به اجرای آن ادامه دهد.

این سه کشور همچنین تاکید کردند تهران حق دارد از لغو تحریم‌ها برپایه توافق هسته‌ای استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درخواست پنجشنبه 11 ژانویه در کنفرانسی خبری پس از نشست وزرای امور خارجه سه‌کشور به علاوه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاه در بروکسل مطرح شد.

این نشست یک روز پس از پایان زمان دونالد تراپ رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد تا تصمیم خود را در خصوص تعامل با توافق هسته‌ای احتمال از سر گیری تحریم‌های نفتی علیه ایران، برگزار شد.

در این کنفرانس خبری، جان ایو لو دریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «توافق ضروری است و هیچ جایگزینی برای آن نیست... البته وجود اختلافات (با ایران) در مسائل دیگر را رد نمی‌گنیم».

وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 9 ژانویه اعلام کرد که انتظار می‌رود دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، روز جمعه 12 ژانویه بر سر ادامه تعلیق تحریم‌های ایران برپایه توافق هسته‌ای، تصمیم گیری کند.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود. ژوئیه 2015 میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) منعقد شد. برپایه این توافق‌، مقرر شد در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، تعلیق شود.

دونالد ترامپ از ابتدا مخالف این توافق بود و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف کرده بود. او حتی در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفته بود توافق هسته‌ای با ایران را پاره خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استیو گولدشتاین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «انتظار می‌رود ترامپ پیش از تصمیم‌گیری نهایی با رکس تیلرسون و جیمز متیس وزرای امور خارجه و دفاع، در کاخ سفید تشکیل جلسه دهد»

او ادامه داد: «در انتظار اعلام تصمیم نهایی در روز جمعه هستیم. گفت‌وگوها در این باره ادامه دارد».

از سویی بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی ایران تهدید کرد که چنانچه آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های مرتبط با این برنامه را علیه ایران از سر گیرد، این کشور دست به اقدامی متقابل خواهد زد که افزایش غنی سازی اورانیوم می‌تواند یکی از این اقدام‌ها باشد.