.
.
.

روسیه آمریکا را به دست داشتن در حمله به یکی از پایگاه‌هایش در سوریه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع روسیه چهارشنبه 10 ژانویه، آمریکا را به کمک به نیروهای اپوزیسیون سوریه در حمله به پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه که در اختیار ارتش روسه قرار دارد، متهم کرد.

این حمله چند روز پیش به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد.
به گزارش خبرگزاری روسی تاس، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که هنگام حمله، یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی بر فراز سوریه به پرواز درآمده بود.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است هواپیماهایی که پایگاه حمیمیم را بمباران کردند، از جنوب غرب استان ادلب که جزو مناطق کم تنش است، به پرواز در آمدند. این منطقه در کنترل نیروهای اپوزیسیون میانه‌رو قرار دارد.

وزارت دفاع روسیه ابراز عقیده کرده که این حمله با کمک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA صورت گرفت.

وزارت دفاع روسیه افزود که دو نامه در این باره یکی به رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه و دیگری به رئیس سازمان اطلاعات ترکیه ارسال کرده و از آن‌ها خواستند تعهدات کشورشان را اجرا کنند.

اشاره این بیانیه به توافق مناطق کم تنش است که در مذاکرات آستانه پایتخت قزاقستان حاصل شد. طی این مذاکرات بر سر برپایی چند منطقه کم تنش به منظور زمینه سازی برای مذاکرات صلح در سوریه توافق شد.

در مذاکرات آستانه، سه کشور روسیه، ترکیه و ایران، ضامن توافقات هستند. روسیه و ایران متحدان نظام حاکم بر سوریه هستند و ترکیه، متحد اپوزیسیون است.

پیشتر روسیه اعلام کرده بود که حمله هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه هوایی حمیمیم تلفات جانی در پی نداشت و تنها خسارت‌هایی مالی وارد کرد.