.
.
.

شورای امنیت امروز برای لغو اقدام ترامپ درباره قدس رای‌گیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در باره وضعیت قانونی «قدس» جلسه‌ای اضطراری برگزار می‌کند.

در پی شناسایی قدس از سوی ترامپ به عنوان پایتخت اسرائیل، دیپلمات های شورای امنیت اعلام کردند، صبح امروز دوشنبه این شورا قرار است یک نشست اضطراری در باره قدس برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیپلمات‌ها گفتند فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، انگلیس و اروگوئه هشت کشوری هستند که از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند تا جلسه شورای امنیت تشکیل داده و اعضا را از مسائل مربوطه مطلع سازد.

کشور مصر نیز با پیشنهاد طرحی به سازمان ملل خواستار تعیین وضعیت قدس از طریق مذاکرات شده است.

قاهره ضمن بی‌اعتبار و غیر قانونی دانستن تصمیم اخیر ترامپ در باره قدس، پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت پیشنهاد داده که به موجب آن، وضعیت قانونی قدس به شورای امنیت ارجاع می‌شود. قرار است که این قطعنامه در شورای امنیت به رای‌گیری گذاشته شود.

دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گویند برغم استقبال اغلب اعضای شورای امنیت و تقریبا اکثریت اعضای جمعیت عمومی سازمان ملل با این حال احتمال «وتو» کردن این قطعنامه از سوی آمریکا بسیار زیاد است.

در همین حال نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد، شورای امنیت روز دوشنبه با محوریت بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ جلسه تشکیل دهد.

ریاض منصور، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل در کنفرانس خبری اظهار داشت، رایزنی‌ها درباره چارچوب نهایی پیش‌نویس قطعنامه همچنان ادامه دارد.

پیشتر منابع دیپلماتیک پیش‌بینی کرده‌ بودند که کشورهای عربی روز دوشنبه ‌پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه تصمیم ترامپ درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مطرح کنند.

یک منبع مطلع به خبرگزاری تاس روسیه گفته است که پیش‌نویس قطعنامه‌ای که بین اعضای شورای امنیت توزیع شده تثبیت اصول حل و فصل درگیری‌های اسرائیل و فلسطین است و در آن آمده که وضعیت شهر قدس باید در جریان مذاکرات مستقیم دو طرف تعیین شود.

به موجب این سند هر گونه تصمیم‌گیری و تدابیری که ماهیت قدس، وضعیت حقوقی و بافت جمعیتی آن را تغییر دهد غیرقانونی و باطل است و باید لغو شود.

در ششم دسامبر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رسما قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت کشورش به این شهر را صادر کرد.

در واکنش به این تصمیم آمریکا تظاهرات کشورهای عربی و اسلامی و کشورهای غربی همچنان ادامه دارد و تمامی کشورها نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده‌اند.