.
.
.

سران کشورهای اسلامی: تصمیم ترامپ درباره قدس یاری رسان تروریسم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بيانيه پایانی نشست فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که چهارشنبه 13 دسامبر برگزار شد با درخواست از جهان برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی، تاکید کرد که ایالات متحده باید از روند صلح خارج شود.

رهبران کشورهای اسلامی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «غیر مسئول» و «باطل» دانسته و تاکید کردند که این تصمیم «به سوئد تندروی و تروریسم» است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم، اقدام ترامپ را «وعده بلفور دوم» دانست.

او در افتتاحیه نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی که در استانبول ترکیه برگزار شد گفت: «به رسمیت شناختن بدس به عنوان پاینخت اسرائیل، مستلزم تصمیم‌هایی برای حفظ هویت شهر است». او افزود: «همه جهان در کنار ما در مقابل تصمیم ترامپ ایستاد».

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به رسمیت قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «جنایت بزرگ» توصیف کرد و افزود: «با تصمیم‌های یک‌جانبه و باطل آمریکا درباره قدس مخالفیم... دیگر نقشی برای آمریکا در روند صلح قائل نیستیم». او تاکید کرد که واشینگتن از حطوط قرمز درباره قدس عبور کرد.

عباس ادامه داد: «برپایی کشور فلسطین بدون پایتختی قدس شرقی، غیر ممکن است... چنانچه واشینگتن از تصمیم‌های اخیر خود عقب‌نشینی نکند، دیگر به تفاهم‌های سابق پایبند نخواهیم بود». عباس همچنین خواستار صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای لغو تصمیم ترامپ درباره قدس شد.

از سویی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هم گفت که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره قدس «پادشی به اسرائیل برای اقدام‌های تروریستی‌اش است».

اردوغان از کشورهای جهان خواست تصمیم اخیر آمریکا را رد کرده و افزود که این تصمیم، پیامدهای خطرناکی خواهد داشت.