.
.
.

تحریم‌هاى جدید آمریکا علیه ایران به دلیل حمایت از حوثی‌های یمن در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کنگره آمریکا به زودی لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل حمایتش از شبه نظامیان حوثى در یمن و تضعیف امنیت و ثبات در این کشور ارائه خواهد داد.

به گزارش وب سایت «هیل»، که اخبار کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد، این لایحه توسط ایلینا راس لتینن نماینده فلوریدا و تد پو نمایندگان تگزاس که هر عضو جمهوری خواهد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا هستند، تهیه شده است.

این لایحه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به خاطر ادامه حمایتش از شورشیان حوثی در یمن و فرستادن سلاح توسط سپاه پاسداران به به این گروه تهیه شده و به رای گذاشته خواهد شد.

تد پو در بیانیه‌ای گفت: «لازم است ایران گه مسئول ادامه نا آرامی‌ها و جنگ در یمن است، مجازات شود».

به نوشته سایت «هیل»: «این لایحه پیامی واضح به تهران است که اگر فعالیت‌های تخریب کننده خود را متوقف نکند، با اعمال تحریم‌های بیشتر مواجه خواهد شد».

در عین حال مجلس نمایندگان آمریکا دو لایحه دیگر درباره ایران را طی هفته جاری بررسی می‌کند؛ لایحه اول مربوط به ارائه گزارش وزارت خزانه‌داری در مورد چگونگی اجرای تحریم‌های ایالات متحده درباره ممنوعیت سفر مقامات ایرانی و نیز سرمایه گذاری ایران درباره توسعه فن آوری موشک‌های بالستیک است. لایحه دوم درباره معاملات مالی مربوط به فروش هواپیماهای تجاری به ایران است.

ماه اکتبر گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا، قانون گسترش تحریم‌ها علیه ایران به دلیل ادامه توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت از شبه نظامیان حزب الله لبنان را به تصویب رساند.

اما تحریم‌های جدید در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد و از کنگره خواست طی مهلت 60 روزه، در توافق هسته‌ای بازنگری کرده و پیشنهادهایی برای اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران ارائه دهد.

ژوئیه 2015 ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) به توافقی دست یافتند که بر اساس آن در ازای محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این توافق، لغو می‌شود.