.
.
.

آمریکا درباره اعلام پیروزی روسیه در سوریه ابراز تردید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 12 دسامبر 2017 درباره اعلام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در زمینه پیروزی کشورش بر گروه داعش در سوریه ابراز تردید کرد و آن را پیش از موعد دانست.

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه 11 دسامبر به پایگاه الحمیمیم سوریه رفت و در آنجا اعلام کرد که نیروهای مسلح کشورش ماموریت خود در حمایت از رژیم بشار اسد برای مقابله با افراط‌گرایان را به انجام رسانده و توانسته قدرتمندترین گروه تروریستی جهان را شکست دهند.

مقامات آمریکا درباره درستی تصویری که روس‌ها از سوریه ارائه کرده و این کشور را بلافاصله پس از شکست داعش، کشوری آماده صلح، معرفی می‌کنند، تردید دارند.

مقامات آمریکا می‌گویند که نیروهای رژیم سوریه ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند امنیت کشور را تامین کنند، به ویژه اگر ظلم و ستم سیاسی که موجب ایجاد این درگیری‌‌های سوریه شد، به شکل فعلی باقی بماند، داعش و دیگر گروه‌های تندرو شانس زیادی دارند تا دوباره توان خود را بازیافته و گروه‌های خود را بازسازی کنند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «باور داریم که اعلام روس‌ها درباره شکست داعش، زودتر از موعد است. در دوره معاضر بارها دیده‌ایم که هر اعلان پیروزی زودتر از موعد، ناکامی در حمایت از دستاوردهای نظامی، تثبیت اوضاع و آماده‌سازی شرایطی که باعث حضور دوباره تروریست‌ها می‌شود را در پی داشته است».

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه 12 دسامبر 2017 به پایگاه حمیمیم سوریه در لاذقیه رفت و با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیدار کرد و دستور داد نیروهای ارتش روسیه از همه مناطق سوریه به دو پایگاه حمیمیم و طرطوس منتقل شوند.

درباره این موضوع، آدریان رانکین جالاوی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا گفت که از زمان اعلام پوتین مشاهده نشده که نیروهای روس کاهش یابند.

او گفت: «هیچ کاهش قابل توجهی در نیروهای روس پس از اعلام روسیه درباره خروج از سوریه صورت نگرفته است».