.
.
.

نیویورک تایمز: مدیر سازمان سیا جانشین تیلرسون در وزارت خارجه آمریکا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز پنجشنبه 30 نوامبر به نقل از مسئولانی بلندپایه گزارش داد که کاخ سفید، طرحی وضع کرده که بر پایه آن، مایک پومپئو مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA طی چند هفته آینده، جانشین رکس تیلرسون در وزارت امور خارجه ایالات متحده خواهد شد.

بنا بر این گزارش، تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه، جانشینی مایک پومپئو در مدیریت CIA خواهد شد.

نیویورک تایمز نوشته است که جان کیلی، کارمند ارشد کاخ سفید، این طرح انتقالی را وضع کرده و آن را با دیگر مسئولان به بحث گذاشت. برپایه این طرح که K نامیده شده، این تغییر تا پایان سال جاری میلادی روی خواهد داد.

این روزنامه نوشته که هنوز مشخص نیست آیا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چراغ سبز نهایی را برای اجرای این طرح داده است یا نه.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از اختلاف‌های رو به افزایش میان ترامپ و تیلرسون منتشر شد.

تیلرسون در روزهای گذشته سفر ایوانکا ترامپ دختر و مشاور رئیس جمهوری آمریکا به هند را نادیده گرفت و با اعزام مسئولان برجسته‌ای از وزارت امور خارجه به هیئت همراه هیئت آمریکایی، مخالفت کرد.

تیلرسون اخیرا در اظهار نظری درباره مواضع ترامپ گفت که او (ترامپ) نظر شخصی خود را مطرح می‌کند و به نمایندگی از جامعه آمریکا سخن نمی‌گوید.

ترامپ، پرونده‌هایی مهم از جمه توافق هسته‌ای با ایران را به مشاوران کاخ سفید و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سپرده و از وزیر امور خارجه، دور کرده است.

مساله کره شمالی هم میان ترامپ و تیلرسون، اختلاف ایجاد کرد. در حالی که رئیس جمهوری از به کار گیری مشت آهنین در مقابله با کره شمالی سخن می‎‌گفت، ترامپ هرگونه احتمال جنگ را رد کرده و خواهان و از آرامش در روابط سخن می‌گوید.

وزیر امور خارجه آمریکا بارها عزم خود را برای استعفا از سمت خود رد کرده است. اما ترامپ پیش از این گفت نمی‌داند تا چه زمانی تیلرسون به حضور در پست خود در مقام وزیر امور خارجه، ادامه خواهد داد.