.
.
.

آمریکا خرید آب سنگین از ایران را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی کاخ سفید ایالات متحده آمریکا خبر داد که این کشور، خرید آب سنگین از ایران را که برپایه توافق هسته‌ای صورت می‌گرفت، متوقف کرد.

روزنامه اینترنتی «واشینگتن فری بیکن» پنجشنبه 30 نوامبر به نقل از سخنگوی کاخ سفید نوشت که آمریکا دیگر قصد ندارد از ایران آب سنگین بخرد.

بنا بر این گزارش، آمریکا تصمیم خود را به ایران اطلاع داده و از این پس، این کشور خود مسئول پایبندی به حفظ میزان تعیین شده آب سنگین بر اساس توافق هسته‌ای است.

روزنامه آمریکایی که نزدیک به محافظه کاران است، در این گزارش تاکید کرده که مقام‌های وزارت امور خارجه ایالات متحده، با این اقدام کاخ سفید موافقت کرده‌اند.

در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، این کشور 32 تن آب سنگین به ارزش هشت میلیون 600 هزار دلار از ایران خریداری کرد. روسیه هم 38 تن آب سنگین از ایران خرید.

برپایه توافق هسته‌ای، ایران باید سقف ذخیره آب سنگین خود را تا 130 تن حفظ و مازاد را صادر کند.

ژوئیه 2015 ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) به توافقی دست یافتند که بر اساس آن در ازای محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این توافق، لغو می‌شود.