فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • والستریت ژورنال: پنتاگون تولید موشک‌های میان‌برد منع شده را بررسی می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، روز پنجشنبه 16 نوامبر 2017 به نقل از مقامات آمریکایی نوشت پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا زمینه ساخت نوعی از موشک‌‌های میان‌برد که در قراردادهای دوران جنگ سرد ساخت آنها منع شده بود را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مقام آمریکایی گفت که پنتاگون فقط در صورتی که روسیه برنامه تسلیحاتی خود را متوقف کند حاضر است از ساخت این موشک‌ها صرفنظر کند.

  مقامات آمریکایی گفتند ارتش این کشور قصد دارد تا زرادخانه موشک‌های بردمتوسط خود را بازسازی کند اگر مسکو به نقض قراردادهای خود با آمریکا ادامه دهد.

  این مقامات گفتند که آمریکا مایل نیست قراردادهای دوران جنگ سرد را نقض کند، اما می‌خواهد روسیه را به رعایت آنها متعهد نماید.

  واشنگتن امیدوار است به نیروهای مسلح روسیه نشان دهد که در صورت نقض این قراردادها با چه نوعی از سلاح‌های جدید آمریکا روبرو خواهند شد.

  به نوشته والستریت ژورنال، آمریکا در طی هفته‌های گذشته این پروژه تحقیقاتی را به روسیه اطلاع داده، اما در عین حال روشن کرده که در صورت رعایت مفاد قراردادها از سوی روسیه حاضر است از تولید این موشک‌ها صرفنظر کند.

  یک مقام آمریکایی به این روزنامه گفت: «ما باید این پیام را به روسیه بدهیم که آنها بهایی نظامی برای نقض این قراردادها می‌پردازند. ما حاضریم که در شرایط پس از قراردادهای منع تولید سلاح‌های استراتژیک زندگی کنیم مشروط بر آنکه روسیه هم خواهان همین شرایط باشد».

  مقامات روسیه روز پنجشنبه گفتند که آمریکا و نه روسیه با استقرار سیستم دفاع ضدموشکی خود در اروپا این قراردادها را نقض کرده است، ادعایی که آمریکا آن را تکذیب می‌کند. به گفته مقامات روسیه، ولادیمیر پوتین گفته است کناره گیری آمریکا از این قراردادها واکنش «فوری و متقابل» روسیه را در پی خواهد داشت.

  جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته در بروکسل گفت واشنگتن سعی می‌کند از اهرم فشار جدیدی برای متعهد کردن مسکو به این قراردادها استفاده کند.

  قرارداد «نیروهای اتمی میان‌برد» در زمان رونالد ریگان، رییس جمهوری پیشین آمریکا با میخاییل گورباچف، رییس جمهوری شوروی پیشین در سال 1987 امضا شد. براساس این توافق آمریکا 846 سیستم موشکی و روسیه 1846 سیستم موشکی خود را تا سال 1991 منهدم کرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران