.
.
.

سازمان ملل: برنامه موشکی و اتمی کره شمالی با وجود گرسنگی 70درصد شهروندان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از کمیته‌های سازمان ملل متحد اعلام کرده کره شمالی در حالی که مردمش در فقر غذایی و گرسنگی به سر می‌برند، اقدام به ساخت ساخت تسلیحات اتمی و موشکی می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه 15 نوامبر خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا و ژاپن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به صورت مشترک درباره کره شمالی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرده‌اند. این بیانیه بر این نکته تاکید دارد برنامه ساخت موشک و تسلیحات اتمی کره شمالی درحالی دنبال می‌شود که مردم این کشور، از گرسنگی رنج می‌برند.

قرار است پیش‌نویس این قطعنامه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد اراده شود.

در این قطعنامه کره شمالی به استفاده مکرر از منابع برای ساخت تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک متهم شده در حالی که مردم این کشور در گرسنگی و فقر غذایی به سر می‌برند.

کارشناسان معتقدند که 70 درصد از مردم کره شمالی غذای کافی برای خوردن ندارند.

در این قطعنامه همچنین دولت کره شمالی به خاطر نقض گسترده حقوق بشر شامل شکنجه، اعدام‌های بدون محاکمه و دستگیری‌های مکرر متهم شده است.

همچنین در پیش نویس این قطعنامه از کره شمالی خواسته شده تا شهروندان خارجی را که در اسارت این کشور به سر می‌برند، آزاد کرده و اقداماتی را برای دسترسی آنها به خانواده‌هایشان و وسایل ارتباطی فراهم آورد.

سفیر کره شمالی در سازمان ملل اعلام کرده که دولت متبوعش این قطعنامه را رد می‌کند. وی ادامه داد: «این قطعنامه بخشی از تقابل نظامی و سیاسی توطئه و خیانت آمریکا و سایر نیروهای ستیزه جو علیه پیونگ‌یانگ است».