.
.
.

ارتش زیمبابوه بر قدرت چیره شد.. «حال موگابه خوب است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش زیمبابوه چهارشنبه 15 نوامبر، اعلام کرد که بر قدرت در این کشور چیره شده است؛ اقدامی که بنا بر این اعلام، «جنایتکاران» نزدیک به رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ارتش همچنین به مردم اطمینان داد، حال موگابه 93 ساله و خانواده‌اش، خوب است.

در سخنانی کوتاه که پس از کنترل شب هنگام ساختمان تلویزیون ملی زیمبابوه توسط ارتش پخش شد، ژنرال سیبوسیوی مویو سخنگوی نیروهای مسلح این کشور گفت که ارتش انتظار دارد پس از پایان «ماموریت»، اوضاع به شکل طبیعی خود باز گردد.

ژنرال مویو در حالی که یک افسر دیگر در کنارش نشسته بود گفت: «این کودتای نظامی علیه دولت نیست». او افزود: «به مردم اطمینان می‌دهیم که حال رئیس جمهوری و خانوده‌اش خوب است و در سلامت و امنیت کامل هستند».

او تاکید کرد: «آن‌چه ارتش انجام می‌دهد، هدف قرار دادن جنایتکاران نزدیک به رئیس جمهوری است». او یادآور شد: «انتظار داریم پس از پایان ماموریت، اوضاع به شکل طبیعی خود باز گردد».

موگابه از 37 سال پیش، قدرت را در زیمبابوه در دست دارد.

بامداد چهارشنبه، نیروهای ارتش کنترل ساختمان تلویزیون رسمی «زد.بی.سی» را در دست گرفتند. به گفته کارمندان این تلویزیون، این اقدام نشان از کودتا علیه موگابه دارد. برخی خبرگزاری‌ها هم از شنیده شدن صدای تیراندازی در نزدیکی محل اقامت موگابه خبر دادند.

رابرت موگابه
رابرت موگابه

خبرگزاری رویترز گزارش داد که بامداد چهارشنبه، نیروهای ارتش و خودروهای زرهی، راه‌های منتهی به مقر دولت، پارلمان و دادگاه‌ها در مرکز هراره پایتخت زیمباوه را بستند.

در همین حال سفارت آمریکا در زیمبابوه از شهروندانش خواست تا اطلاع ثانوی، در اماکن امن به سر ببرند زیرا «اوضاع سیاسی و امنیتی در حال حاضر مبهم است». دولت بریتانیا هم از اتباع خود خواست تا اطلاع ثانوی از حضور در خیابان‌های زیمبابوه، امتناع کنند.