.
.
.

ترامپ وارد چین شد.. پرونده اتمی کره شمالی در صدر مذاکرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه 8 نوامبر، وارد چین شد؛ ایستگاهی که می‌تواند در سفر آسیایی او، حساس‌ترین باشد، آن هم در حالی که سعی دارد جبهه‌های متحد برای مقابله با برنامه اتمی کره شمالی تشکیل دهد.

چین، روابط نزدیکی با کره شمالی دارد و از حامیان این کشور در آسیا به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هواپیمای حامل ترامپ، با پرواز زا فرودگاه سئول پایتخت کره جنوبی، در فرودگاه پکن پایتخت چین رسید. سفر رئیس جمهوری آمریکا به چین، کشوری که ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت به آن تاخت، 48 ساعته خواهد بود.

پیش از سفر به چین ترامپ صبح چهارشنبه، طی سخنرانی در پارلمان، به شدت به نظام «دیکتاتوری» کره شمالی تاخت و به آن از «دستکم گرفتن ایالات متحده و متحدانش» در عزمشان برای مقابله با تهدیدهایش، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ در این سخنرانی، رهبران کره شمالی را خطاب قرار داد و گفت: «ما را دستکم نگیرید، ما را نیازمایید». او افزود: «از امنیت مشترکمان، از شکوفایی مشترکمان و از آزادی مقدسمان دفاع خواهیم کرد».

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «همه کشورهای مسئول باید برای منزوی کردن نظام وحشی در کره شمالی، متحد شوند».

با تشدید فعالیت‌های نظامی کره شمالی، تنش در منطقه افزایش می‌یابد. ماه سپتامبر گذشته، کره شمالی، ششمین و بزرگترین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد. چندین موشک قادر به رسیدن به خاک آمریکا را هم آزمایش کرد.

این اقدام‎ها باعث تشدید تنش و افزایش حملات لفظی میان ترامپ و کیم جونگ اون شد.

روز دوشنبه 6 نوامبر، ترامپ حمایت کامل ژاپن را برای ابقای همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی در مقابله با کره شمالی، به دست آوردد.