.
.
.

دانشمندان اتاقی مخفی در هرم بزرگ مصر یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان می‌گویند اتاقی مخفی در داخل هرم بزرگ مصر در الجیزه در نزدیکی قاهره کشف کرده‌اند. این اولین بار است که کشف جدیدی در این هرم از قرن ۱۹ تا کنون صورت می‌گیرد و علاقه تازه‌ای به موضوع فراعنه را باعث شده است.

مجله Nature در مقاله روز پنجشنبه نوشت یک تیم بین‌المللی یک اتاق ۳۰ متری را در داخل هرم کشف کرده‌اند که در بالای سالن بزرگ این ساختمان و با مقطع مشابه قرار دارد.

هنوز کاربرد این فضا مشخص نشده و معلوم نیست که آیا این اتاق کاربردی داشته و یا فضایی خالی در داخل هرم است. بعضی از کارشناسان می‌گویند این فضای خالی سال‌هاست که شناخته شده.

مهدی الطیوبی، بنیانگذار پروژه «اسکن پیرامید» و مدیر موسسه حفاظت میراث گفت: «این می‌تواند از یک یا چند سازه تشکیل شده باشد. ممکن است تالار بزرگ دیگری است. احتمالات زیادی وجود دارد».

دانشمندان از شیوه پرتونگاری اشعه کیهانی (Cosmic-ray) استفاده کرده‌اند که ذرات اتم‌گونه به نام مون (Moun) را ضبط می‌کند که می‌تواند در صخره‌ها نفوذ کند.

روش پرتونگاری

زاهی حواس، وزیر پیشین میراث فرهنگی مصر که این روش پرتونگاری را مورد آزمایش قرار داده می‌گوید این فضای خالی سال‌هاست که شناخته شده و کشف جدیدی به حساب نمی‌آید. او روش پرتونگاری از سایت‌های تاریخی را چندان مورد تایید قرار نمی‌دهد.

حواس گفت: «اهرام پر از فضاهای خالی است. ما باید مراقب گفته‌های خودمان باشیم». او خواستار عضویت یک مصرشناس در تیم باستان شناسان شد. او گفت که احتمالا سازندگان هرم از این فضای خالی برای ساخت تالار پایینی استفاده می‌کردند.

هرم خوفو

این هرم به «خوفو» موسوم است در دوران چهارم سلسله فراعنه که از سال ۲۵۰۹ تا ۲۴۸۳ پیش از میلاد بر مصر حکومت می‌کردند ساخته شده است. این هرم در نزدیکی قاهره قرار دارد و گردشگران می‌توانند از طریق دالانی به تالار بزرگ بروند.

دانشمندان که این پرتونگاری را انجام دادند آن را «نقطه عطفی» دانسته‌اند و دانش فیزیک جدید را در زمینه باستانشناسی بسیار مفید می‌دانند.

الطیوبی می‌گوید: «به عقیده من این از زمان ساخت این هرم تا کنون شناخته شده نبوده است».

اهرام مصر که یکی از عجایب دوران باستان است مقبره‌های سلطنتی بوده‌اند که حدود ۴۵۰۰ سال پیش ساخته شده‌اند. دانشمندان هنوز در باره نحوه ساخت این اهرام با یکدیگر اختلاف نظر دارند و هنوز هم هر کشف تازه‌ای می‌تواند هیجان زیادی بیافریند.

برای مثال سال گذشته اسکن حرارتی در هرم بزرگ ناهمگونی بزرگی را نشان داد- ۳ سنگ مجاور هم در پایه هرم حرارت بالاتری را نسبت به سنگ‌های دیگر نشان دادند.

گمانه‌زنی ها در باره مقبره توتانخامون پادشاه حکایت از اتاق‌های بیشتری داشت و اسکن با رادارهای نفوذ کننده و دیگر تجهییزات تردیدهایی را در این باره به وجود آورد.

اسکن مون با قرار دادن صفحه‌هایی در داخل و اطراف هرم برای جمع‌آوری اطلاعات در باره ذره‌های که از فضا بر روی هرم ریخته می‌شد تکمیل شد. این ذره‌ها از فضاهای خالی رد می‌شوند و سطوح سخت آنها را منعکس می‌کند و به این ترتیب دانشمندان توانستند طرح رقومی از داخل هرم ترسیم کنند و متوجه شدند که کجا سنگ است و کجا سنگ نیست و به این ترتیب فضا خالی در هرم بزرگ کشف شد.

الطیوبی گفت که این فن‌آوری می‌تواند فضای خالی را مشخص کند، اما نمی‌تواند هر‌آنچه در داخل آن است را تشخیص دهد. او گفت که تیم پژوهشگران مشغول مشورت با دیگر کارشناسان هستند تا در باره این فضای خالی به نظریه‌پردازی بپردازند.
الطیوبی گفت: «خبر خوب این است که این فضای خالی وجود دارد و این فضای بزرگی است».