.
.
.

وزير خارجه بریتانیا: مقابله با ايران بايد همراه با حفظ توافق هسته‌ای باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بوريس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا، اعلام كرد كه کشورش خواهان آن است که جلوگیری از اقدامات خرابكارانه ایران در خاورمیانه منجر به خطر انداختن توافق هسته‌ای نشود.

بنا به گزارش روزنامه "گاردین" جانسون گفته که بندهايى از برجام نیاز به مذاکره دوباره دارد، مخصوصا مساله "غروب" یعنی آغاز پایان توافق كه پس از هشت سال شروع می‌شود، و ایران اجازه فعالیت هسته‌ای و در نتیجه دستیابی به سلاح هسته‌ای را مى‌یابد.

وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن تاكيد بر تلاش‌ها برای مقابله با اقدامات ایران خواسته كه اين تلاش‌ها ضربه‌اى به برجام نزند. وى ابراز نگرانى كرده که تحریم‌های بیشتر می‌تواند به مشارکت اقتصادی هر چند محدود با ايران نیز آسیب بزند.

بوریس جانسون قرار است هفته آینده به واشنگتن سفر كند تا اعضای مجلس سنای ایالات متحده را درباره خارج نشدن از برجام و عدم اعمال تحریم‌های جدید عليه تهران متقاعد كند.

وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن توصيف برجام به عنوان يك "پیروزی شگفت انگيز دیپلماسی" تاكيد کرد که اين توافق به تغییرات گسترده در سیاستهای ایران در خاور میانه، مانند حمایت از حزب الله لبنان و شبه نظامیان حوثى در یمن تأثيرى نداشته است.

ماه گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید برای پایان دادن به برجام در صورت عدم تاييد کنگره و متحدان ایالات متحده براى اصلاخ آن شد.

جانسون در اين زمينه گفته که "رفتار ایران وضعیتی بسیار خطرناک را ایجاد كرده"، وی افزوده "در هر صورت نباید رفتار خرابکارانه ایران در منطقه نادیده گرفته شود".

وى با تاکید بر اينكه كانال ارتباطى آمریکا و بریتانیا هنوز به قوت خود باقى است، بیان کرد كه عدم تایید پایبندی ايران به برجام از سوی پرزيدنت ترامپ و ارسال اين پرونده به کنگره براى تصمیم‌گیری نهایی ظرف مدت 60 روز، "یک حرکت بسیار هوشمند بود، چرا که اصول ادامه برجام را حفظ كرد".