.
.
.

مهاجم نیویورک: از اقدام خود پشیمان نیستم؛ می‌خواستم تعداد بیشتری را بکشم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادسرای فدرال آمریکا، روز پنجشنبه 2 نوامبر اعلام کرد سیف الله سایپُف، عامل حمله تروریستی منهتن، نه فقط از اقدام تروریستی خود ابراز ندامت نکرده، بلکه در جریان نخستین بازجویی ها نسبت به عمل خود اعلام رضایت نیز نموده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سیف الله سایپُف در اولین بازجویی خود خواستار نصب پرچم گروه دولت اسلامی «داعش» در اتاقش در بیمارستان شده است. سیف الله سایپُف در جریان دستگیری‌اش بعد از سوءقصد تروریستی منهتن زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

سیف الله سایپُف که از طریق قرعه کشی اجازۀ اقامت در ایالات متحد آمریکا را یافته در بازجویی هایش تصریح کرده که تحت تاثیر ویدیوهای تبلیغاتی گروه دولت اسلامی قرار گرفته و از یک سال پیش در فکر انجام اقدام تروریستی اش بوده و برای این منظور در بیست و دوم اکتبر گذشته آزمایش هایی با خودرواش انجام داده است. او همچنین گفته است که در ابتدا قصد داشته طی مسافتی نسبتاً طولانی – تا پُل معروف بروکلین – با کامیون از روی عابران و دوچرخه سوران عبور کند.

بازجویان هزاران تصویر و ویدیوی تبلیغاتی دولت اسلامی را در تلفن همراه متهم به دست آورده‌اند. برخی از تصاویر و ویدیوها صحنه های سربریدن زندانیان و اسیران توسط گروه داعش و برخی دیگر اجساد مثله شدۀ آنان را نشان می دهند که از روی شان به وسیلۀ تانک عبور کرده اند.

در این حال، پلیس قضایی فدرال نیویورک اعلام کرده که در چارچوب تحقیق در مورد عملیات تروریستی منهتن یک ازبک تبار دیگر به نام محمدزویر قدیروف را شناسایی کرده و تحت تعقیب قرار داده است. به گفتۀ پلیس فدرال آمریکا سیف الله سایپُف با محمدزویر قدیروف و یک ازبک تبار دیگر در تماس بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستار مجازات اعدام برای مهاجم ازبک تبار منهتن شده است. جون کیم، دادستان منهتن، نیز گفته است که با نظر رئیس جمهوری آمریکا موافق است. وی خواستار اجرای فرآیند قضایی شده که به موجب آن می توان علیه متهم تقاضای اعدام کرد.