.
.
.

پیروزی گسترده احزاب راست‌گرا در انتخابات پارلمانی اتریش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نتایج اولیه بیست و دومین دوره انتخابات پارلمانی اتریش نشان می‌دهد احزاب‌ راست‌گرا بیش از 53 درصد کرسی‌های پارلمان این کشور را به دست آوردند.

با پایان انتخابات پارلمان اتریش حزب راست‌گرای ملت اتریش به رهبری سباستین کورتس، وزیر امورخارجه 31 ساله فعلی 31.4 درصد و راست‌گرایان افراطی حزب آزادی‌خواه اتریش به رهبری هاینس کریستین شتراخه 26.4 درصد آراء را از آن خود کردند. پیش‌بینی می‌شود این دو حزب با ائتلاف با یکدیگر دولت بعدی اتریش را تشکیل دهند.

سوسیال‌دموکرات‌های اتریش به رهبری کریستین کرن، نخست‌وزیر فعلی 26.6 درصد آراء را به دست آورد. نتایج فعلی نشان می‌دهد این حزب پست نخست‌وزیری را از دست داده و سباستین کورتس، وزیر امور خارجه فعلی عهده‌دار پست نخست‌وزیری خواهد شد. ستاد انتخاباتی کریستین کرن اعلام کرد این حزب وارد دولت ائتلافی نخواهد شد و در نقش اپوزیسیون فعالیت‌ خواهد کرد.

کورتس وعده داده که حداقل‌ها حقوق‌ها را کاهش داده و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای در قبال مهاجران و پناهجویان در پیش گیرد و سیاست‌های مالیاتی را تعدیل کند. هاینس کریستین شتراخه نیز مبارزات انتخاباتی خود را بر مبنای سیاست‌های ضد پناهجویی و ضد اسلامگرایی بنا نهاد. شتراخه وعده داد برای مقابله با پناهجویان ویکتور اوربان، رئیس‌جمهوری مجارستان را که به در پیش گرفتن سیاست‌های ضد پناهجویی شهرت دارد، حمایت کند.

حزب سبزهای اتریش نیز در انتخابات پارلمانی این کشور 3.8 درصد، حزب پیلتس که از حزب سبزها جدا شده، 4.1 درصد و حزب نئوس نیز 5.3 درصد آراء را به دست آوردند.