.
.
.

ترامپ: نادیده گرفتن ایران باعث افزایش خطرات ناشی از این کشور می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که از زمان روی کار آمدنش سیاست‌های کشورش را در قبال ایران و اقدامات خصمانه این کشور بازبینی کرده است.

ترامپ که روز جمعه 12 اکتبر 2017 در یک نشست خبری در کاخ سفید سخن می‌گفت، تاکید کرد: «رژیم بدعهد ایران هرگز صاحب سلاح اتمی نخواهد شد.»

او درباره سیاست‌های جدیدش در قبال ایران گفت که «ایران تحت حکومت یک رژیم دیکتاتور هرج و مرج را در سرتاسر جهان پراکنده است».

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا «ایران در مسیر دریانوردی بین‌المللی در خلیج عربی و دریای سرخ مانع‌تراشی کرده و موشک‌های این کشور همپیمانان آمریکا در منطقه را تهدید می‌کند».

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به سپاه پاسداران ایران گفت: «تصمیم گرفتیم سپاه پاسداران ایران را تحریم کنیم».

او درباره فعالیت هسته‌ای تهران تاکید کرد که «ایران در زمینه سانترفیوژها به توافق هسته‌ای پایبند نبود» و افزود «نظام ایران چند بار توافق هسته‌ای را نقض کرد».

وی بیان کرد که «توافق هسته‌ای، توافقی برای کمک به ایران به منظور تولید اسلحه اتمی است و نه برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای تهران».

ترامپ اظهار کرد که «توافق هسته‌ای به ایران در توسعه بخشی از برنامه اتمی‌اش کمک کرد» و در ادامه افزود «ایران از اموال آزاد شده بر پایه توافق هسته‌ای، در اقدام‌های تروریستی استفاده کرد».

وی خواستار آن شد تا «به توافق جدیدی با ایران برای حمایت بیشتر از منافع آمریکا دست یافت» و توافق هسته‌ای با ایران را بار دیگر «بدترین توافقی که آمریکا تا کنون آن را امضا کرده است» توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود «سعی کردم با همکاری با سازمان ملل متحد از راه وضع تحریم‌ها، رفتار ایران را تغییر دهیم».

ترامپ نظام ایران را متهم کرد که «تظاهر کنندگان را در خیابان‌ها کشت و باعث تنش فرقه‌ای در منطقه شد».

رئیس‌جمهوری آمریکا از جمهوری اسلامی ایران با القاعده گفت و تاکید کرد «نظام ایران با القاعده همکاری می‌کند و برای مرتبطان با حملات ۱۱ سپتامبر، سرپناه امن فراهم کرد» و ی همچنین تهران را «مسئول حملات تروریستی علیه آمریکایی‌ها در سراسر جهان» دانست و گفت «ایران با نظامی دیکتاتوری اقدام به انتشار آشوب در سراسر جهان می‌کند».

ترامپ همچنین گفت «باید تضمین کرد که نظام سرکش در ایران هیچ‌گاه به اسلحه اتمی دست نیابد» و افزود «تاریخ به ما یاد داد هروقت تهدیدها رو نادیده بگیریم، تهدیدها جدی‌تر و خطرناک می‌شوند، از این رو بازبینی سیاست‌های‌یمان برای مقابله با نظام سرکش در ایران را شروع کردم».

پیش از این رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که ترامپ در سخنرانی‌اش تحریم‌های مشخصی علیه سپاه پاسداران ایران را اعلام خواهد کرد و به وزارت خزانه‌داری آمریکا اختیارات گسترده‌ای برای تحریم سپاه خواهد داد.