.
.
.

افزایش قیمت نفت در پی کاهش تولید آمریکا و افزایش واردات چین

تحریم‌های احتمالی نفت ایران عاملی دیگر برای افزایش قیمت نفت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت نفت روز جمعه ۱۳ اکتبر به دلیل کاهش تولید و ذخایر نفتی آمریکا افزایش یافت. به گفته تجار بازار نفت، آمار افزایش واردات چین نیز دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

به گزارش رویترز، تحلیل‌گران بر این باور هستند که در پی کاهش تولید از سوی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، بازار جهانی نفت بعد از سال‌ها عرضه بیش‌ از اندازه نفت، اکنون به تعادل رسیده است.

قیمت نفت وست تکزاس در روز جمعه با ۷/۰ درصد افزایش به ۹۴/۵۰ دلار برای هر بشکه و قیمت نفت برنت هم با ۶/۰ درصد افزایش به ۵۹/۵۶ دلار رسید.

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد در هفته منتهی به ۶ اکتبر، ذخایر نفت خام آمریکا ۷/۲ میلیون بشکه کاهش نشان داد و به ۲۲/۴۶۲ میلیون بشکه رسید.

از سوی دیگر واردات چین هم که متوسط ماهانه آن از ژانویه تا سپتامبر ۵/۸ میلیون بشکه در روز بود، در ماه سپتامبر به ۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به این ترتیب چین اکنون بزرگترین واردکننده نفت در جهان است.

با وجود این افزایش قیمت، تحلیلگران بازار نفت می‌گویند که سازمان اوپک باید کاهش تولید خود را پس از انقضای مهلت مقرر در ماه مارس ۲۰۱۸ تمدید کند تا بازار نفت با مشکل افزایش عرضه مواجه نشود.

اوپک به همراه تولیدکنندگان دیگر نفت و از جمله روسیه از ماه ژانویه سال جاری تولید نفت خود را کاهش داده‌اند. این توافق در ماه مارس ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد و هم اکنون مذاکراتی برای تمدید این توافق در جریان است.

خریداران بازار نفت در انتظار تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مورد توافق اتمی با ایران هستند. در صورتی که این توافق از سوی ترامپ تایید نشود، کنگره آمریکا در ظرف ۶۰ روز تحریم‌های جدید علیه این کشور را تصویب خواهد کرد.

جف براوون، کارشناس امور نفتی به رویترز گفت: «تحریم‌های آمریکا می‌تواند امور مالی نفت ایران را مختل کند. آخرین باری که این اتفاق افتاد، صادرات نفت ایران به میزان ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. ممکن است این بار به این اندازه نباشد، ولی در هرصورت میزان افت صادرات ایران قابل توجه خواهد بود».