.
.
.

رسانه‌های فرانسوی: قطر اقدام به خرید آرا در انتخابات ریاست یونسکو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قطر در به پیروزی رساندن نامزد خود حمد بن عبدالعزیز الکواری به ریاست سازمان یونسکو، شکست خورد؛ این در حالی است که رسانه‌های فرانسوی گزارش‌هایی از پیشنهادهای بزرگ مالی از سوی دوحه به اعضای یونسکو پیش از انتخابات، منتشر کرده‌اند.

رسانه‌های فرانسوی گزارش داده‌اند که دو هفته پیش از انتخابات، قطر میزبان دستکم 10 تن از نمایندگان یونسکو بود و به آن‌ها، هدایای گران‌بهایی تقدیم کرد.

یکشنبه 8 اکتبر هم برخی از رسانه‌های فرانسوی، از سرزنش برخی از نمایندگان یونسکو توسط نمایندگان قطر در جلسه‌ای خبر دادند که در یکی از رستوران‌های نزدیک مقر یونسکو در پارسی برگزار شد. دو تن از نمایندگان حاضر از کشورهای عربی و دیگران از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین بودند.

به دست آوردن 19 رای توسط نامزد قطر بدان معنی است که در رای گیری غیر علنی، 11 تن که قرار بود به او رای بدهند، از وعده خود تخلف کردند، زیرا هر نامزد باید برای حضور در مرحله نهایی رای گیری، دستکم 30 رای به دست آورد.

به جز هدایای شخصی، نامزد قطر، برنامه‌ای آکنده از پیشنهادهای بزرگ مالی در جریان تبلیغ برای خود ارائه داد که برگزاری کنفرانس فرهنگی سالانه در پاریس، ارائه بودجه لازم برای باز سازی یونسکو و کمک به این سازمان برای عبور از بحران مالی‌اش، از جمله آن‌ها است. کسری بودجه یونسکو، بالغ بر 329 میلیون یورو است.

این برای نخستین بار است که رسانه‌های فرانسوی، گزارش‌هایی از پشت پرده انتخاب رئیس یونسکو پیش از پایان رقابت‌های انتخاباتی، منتشر می‌کنند. یونسکو تا کنون واکنشی رسمی به این گزارش‌ها نشان نداده است.