.
.
.

ویدیو...سامانه ضد موشکی تاد که آمریکا به سعودی فروخت چه ویژگی‌هایی‌ دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که وزارت امور خارجه این کشور با قرارداد فروش سامانه ضد موشک‌های بالستیک تاد به پادشاهی عربی سعودی به ارزش 15 میلیارد دلار موافق است.

در بیانیه‌ای که وزارت دفاع آمریکا درباره فروش سامانه ضد موشکی تاد به پادشاهی عربی سعودی، منتشر کرد، آمده "این قرارداد امنیت ملی آمریکا و منافع سیاست خارجی را از طریق حمایت یک کشور دوست تامین می‌کند و برای مدت طولانی امنیت پادشاهی عربی سعودی و منطقه خلیج را در مقابل ایران و دیگر تهدیدات منطقه‌ای تامین می‌کند."

تاد مخفف نام انگلیسی " Terminal High Altitude Area Defense " به معنای سامانه دفاع در ارتفاعات بالاست. این سامانه امکان جابجایی از نقطه‌ای به نقطه دیگر را دارد و برای مقابله با موشک‌های بالستیک در داخل و یا خارج پوسته جوی به کار می‌رود.

تاد می‌تواد موشک‌های مهاجم را در فاصله 200 کیلومتری بیرون جو زمین منهدم کند و این موضوع می‌تواند آثار ناشی از تسلیحات کشتار جمعی را قبل از برخورد به هدف بکاهد.

امکان رهگیری و انهدام موشک‌های مهاجم در داخل و خارج پوسته جوی، تاد را به یک سامانه ارزشمند در دکترین دفاع موشکی تبدیل کرده است. این سامانه آمیزه‌ای از سامانه exo-atmospheric Aegis برای انهدام موشک‌ها در خارج از جو و سامانه موشکی پاتریوت برای انهدام موشک‌ها در داخل جو زمین است. وجود حسگرهای فوق‌پیشرفته که با ماهواره‌ها در ارتباطند، به سامانه تاد این امکان را می‌دهد که اهداف واقعی را از اهداف غیرواقعی تشخیص دهد. این سامانه‌ها به تاد امکان هدایت موشک حتی پس از پرتاب را می‌دهند.

اجزای سامانه تاد

سامانه ضد موشک‌های بالستیک تاد به طور کلی از چهار بخش، شامل پرتابگر، موشک‌ها، رادار و سامانه‌راهبری تشکیل می‌شود

سامانه تاد و سکوی پرتاب آن روی یک تریلر ویژه نصب می‌شود و هر سامانه 8 موشک در خود دارد.

سامانه‌های فعلی دارای 6 سکوی پرتاب و 48 موشک هستند. برخی گزارش‌ها از احتمال افزایش تعداد سکوهای پرتابگر به 9 سکو و موشک‌ها به 72 موشک می‌دهند.

سامانه راهبری و اداره درگیری و ارتباطات (C2BMC) سامانه تاد اطلاعات رهگیری را از مناطق محلی دیگر و از حسگرهای راه‌دور سامانه‌های Aegis و Patriot جمع‌آوری می‌کند.

بخش مدیریت پرتاب موشک، بخش اصلی ارتباطات و مدیریت داده‌ها و اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها و حسگری‌های از راه‌دور که در مناطق دیگر مستقر شده‌اند را تشکیل می‌دهد.

سامانه داد از رادار AN/TPY-2 که از سوی نیروی دریایی آمریکا به کار می‌رود استفاده می‌کند. این رادار می‌تواند موشک‌های دشمن را از فاصله هزار کیلومتر رهگیری کند.

موشک تاد اولین بار در 11 ژوئیه 2017 یک موشک بالستیک میان‌برد را منهدم کرد. نیروهای ارتش آمریکا از سال 2010 در مرکز آموزش فورت سیل ایالت اوکلاهما در حال تمرین و آموزش این سامانه هستند.

سامانه تاد اولین بار در سال 2013 و در پی تهدایدات کره شمالی، در گوام مستقر شد. در آن سال 3 سامانه تاد در گوام نصب شد.

پس از آن کره جنوبی قرارداد خرید سامانه تاد را با آمریکا امضاء کرد. در یک تحقیق شبیه‌سازی که ژنرال کیرتس سکاباروتی آن را مدیریت کرد، مشخص شد 2 تا 3 سامانه تاد می‌تواند همه مساحت کره‌جنوبی را در مقابل هر نوع موشکی که کره شمالی شلیک کند، محافظت می‌کند. روسیه و چین با این قرارداد مخالفت کردند. دلیل اصلی آنها برای مخالفت، استقرار رادار دوربرد در نزدیکی مرزهای این دو کشور بود.

به گزارش رسانه‌های کره‌جنوی سفیر چین در سئول پیش‌بینی کرده بود انجام معامله سامانه تاد میان کره‌جنوبی و آمریکا می‌تواند به نابودی روابط سئول پکن منجر شود. با همه اینها این معامله انجام شد و اولین سامانه تاد در 6 مارس 2017 در کره جنوبی مستقر شد و از اول می 2017 در حالت عملیاتی قرار گرفت.