.
.
.

بیش از 460 زخمی در درگیری پلیس اسپانیا با طرفداران همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاتالونیا روز یکشنبه 1 اکتبر 2017 شاهد درگیری میان هواداران همه‌پرسی استقلال با پلیس ضد شورش اسپانیا بود که به زخمی شدن بیش از 460 تن انجامید.

به گزارش تلویزیون الحدث، پلیس ضد شورش اسپانیا در کاتالونیا بامداد روز یکشنبه 1 اکتبر وارد حوزه‌های رأی‌گیری شد تا از برگزاری همه‌پرسی استقلال در این منطقه جلوگیری کند. مادرید پیشتر مخالفت خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کرده بود.

دولت اسپانیا برگزاری این همه‌پرسی را غیرقانونی می‌داند.

طبق این گزارش پلیس ضد شورش شهرک گیرونا (Girona) را محاصره کرده و شمار زیادی از صندوق های رای گیری را توقیف کرد.

طبق این گزارش پلیس وارد مناطقی شد که مردم در آن‌جا قصد برگزاری رفراندم را دارند. در شهر بارسلونا پلیس به سوی طرفداران استقلال گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد.

یکی از زخمی شدگان در تظاهرات کاتالونیا
یکی از زخمی شدگان در تظاهرات کاتالونیا

به گزارش خبرگزاری فرانسه تجمع کنندگان به محض رسیدن نیروهای پلیس با آن‌ها درگیر شدند.

وزارت کشور اسپانیا اعلام کرده که برای منع برگزاری همه‌پرسی در تمام نقاط کاتالونیا پلیس اعزام کرده است.

برپایه گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی در بارسلونا تعدادی در این درگیری‌ها زخمی شدند.


وزارت خارجه اسپانیا اعلام کرد، پلیس این کشور تعدادی از صندوق های رای گیری را توقیف کرده است.

تظاهرات گسترده طرفداران وحدت در بارسلونا

در حالی که شمار زیادی از مردم کاتالونیا خواهان استقلال این منطقه از اسپانیا هستند هزاران نفر از وحدت‌خواهان اسپانیایی روز شنبه در شهر بارسلونا با بلند کردن پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا مخالفت خود را با همه‌پرسی اعلام کردند.

تجمع کنندگان با سر دادن ما همه کاتالونیا هستیم برخی از شرکت کنندگان در تظاهرات خواستار محاکمه و زندانی کردن کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا شدند.

تظاهرات وحدت خواهان در بارسلونا
تظاهرات وحدت خواهان در بارسلونا


وحدت‌خواهان می گویند کاتالونیا جزئی تفکیک ناپذیر از اسپانیا است و از همه حقوق شهروندی برخوردار است.

کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا امروز اولین کسی بود که رای خود را به صندوق رای گیری انداخت او گفته است بحران احتیاج به میانجگیری با مادرید دارد ولی مردم کاتالونیا حق همه‌پرسی را دارند تا فرصت تعیین سرنوشت خود را بیابیند با هر نتیجه‌ای که باشد چه آری به استقلال یا نه .

وی در سخنان خود گفت کاتالونیا پیروز خواهد شد وی روز جمعه نیز در سخنانی از استقلال دفاع کرده و گفته است که کاتالونیا نخستین گام خود را برای ایجاد یک ملت مستقل برمی‌دارد.

گفتنی است که دادگاه قانون اساسی اسپانیا با برگزاری همه‌پرسی و آن را مغایر قانون اساسی سال 1978 دانسته است.

آخرین نظر سنجی نشان می دهد که حدود 40% از مردم کاتالونیا خواهان استقلال هستند اما بقیه خواهان وحدت اسپانیا هستند گر چه آن‌ها با برگزاری همه پرسی مخالف نیستند.

کاتالونیا یک منطقه ثروتمند با جمعیت 7.5 میلیون نفری است که در شمال شرقی اسپانیا واقع است. این منطقه دارای فرهنگ و زبان مخصوص خودش است و از سطح خودمختاری بالایی برخوردار است، اما در قانون اساسی اسپانیا به عنوان جزئی از اسپانیا شناخته شده است.