.
.
.

وزیر امور خارجه آمریکا: واشینگن در تماس مستقیم با کره شمالی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز شنبه 30 سپتامبر اعلام کرد با کره شمالی در تماس مستقیم است و سعی می‌کند در گفتگو را با این کشور باز کند، اما رژیم پیونگ یانگ هیچ علاقه‌ای به مذاکره درباره پایان دادن به برنامه اتمی خود ندارد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به چین فاش کرد که با کره شمالی در تماس مستقیم است تا تنش‌ها با این کشور را آرام کند. او گفت‌:«ما پیام می‌دهیم و منتظر می‌مانیم..آیا حاضر هستید مذاکره کنیم؟ ما خطوط تماس با پیونگ‌یانگ داریم».

تیلرسون گفت که 2 تا 3 خط تماس آمریکایی با پیونگ یانگ وجود دارد. او بدون توضیح بیشتر در این باره، گفت: «ما می‌توانیم با آنها صبحت کنیم».

با این همه وزارت خارجه روز شنبه فاش کرد کره شمالی هیچ علاقه‌ای به ادامه مذاکرات در باره خلع سلاح اتمی ندارد.

هیثر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت: «با وجود تاکید ما بر عدم پیروی از سیاست تغییر رژیم کره شمالی، وحدت دو کره یا حرکت نیروها به سمت شمال، مقامات کره شمالی هیچ نشانه‌ای از تصمیم برای مذاکره در باره خلع سلاح اتمی از خود نشان نمی‌دهند».

آگاهان سیاسی می‌گویند هدف از مذاکره، آگاهی از خواست کره شمالی است. تیلرسون در این باره گفت: «ما هنوز به این هدف نرسیده‌ایم. در حال حاضر اوضاع قدری متشنج است. اگر کره شمالی پرتاب موشک‌های خود را متوقف کند به آرام شدن اوضاع کمک می‌کند».

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که به باور او چین هم در بیان موضع خود صراحت بیشتری پیدا کرده و متوجه شده که توان اتمی و موشکی کره شمالی پیشرفت بسیاری پیدا کرده است. او ادامه داد: «من فکر می‌کنم آنها حس می‌کنند که فرصت از دست می‌رود و بهتر است ما تغییر روش بدهیم».

تیلرسون با بیان این‌که آمریکا خواهان براندازی رژیم کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نیست، گفت: «هدف ما خلع سلاح اتمی در کره شمالی است. هدف ما سرنگونی رژیم شما نیست».

تیلرسون افزود: «خلع سلاح اتمی کره شمالی فرایندی تدریجی است و احمقانه است اگر فکر کنیم با نشستن و گفتن آن این امر اتفاق بیافتد».