.
.
.

کارشناسان بین‌المللی حقوق بشر از کمیته تحقیق درباره ادعاهای حوثی‌ها حمایت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی توانست هلند و دیگر کشورهای اروپایی را قانع کند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ ارایه شده به کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد را بازپس گیرد. این پیش‌نویس خواهان انجام تحقیقات توسط یک تیم بین‌المللی درباره "جنایت‌های جنگی" ادعایی در یمن شده بود.

از سوی دیگر پیش‌نویس عربی ارایه شده به کمیته حقوق بشر سازمان ملل خواستار تشکیل کمیته تحقیق کشوری با حمایت یک تیم متشکل از کارشناسان بین‌المللی متخصص در زمینه حقوق بشر شد.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در 23 سپتامبر گذشته پیش‌نویس عربی را به عنوان گامی پیشرو و راه‌حلی بهتر به منظور متوقف کردن جرایم حوثی‌ها و رئیس‌جمهوری مخلوع صالح در کشور یمن به تصویب رساند.

هلند در آغاز، تشکیل "کمیته تحقیقات بین‌المللی" ویژه یمن را پیشنهاد کرد و سپس طرح ارایه شده را اصلاح کرده خواهان تشکیل "یک تیم بین‌المللی با مشارکت کارشناسان برجسته" جهت انجام تحقیقات درباره ادعاهای جنایت جنگی شد، این کشور در نهایت پیش‌نویس پیشنهادی خود را بر این اساس به کمیته حقوق بشر سازمان ملل ارایه کرد.

فرانسه نیز در پی اعلام پیش‌نویس پیشنهادی هلند، خواهان کوتاه کردن فاصله میان مواضع مختلف در زمینه مکانیسم تحقیقات شد که این امر نشانگر اختلاف نظر درباره پیش‌نویس پیشنهادی هلند بود. در همین حال بریتانیا و ایالات متحده آمریکا خواستار اتفاق نظر درباره یک پیش‌نویس واحد شدند، اما سعودی بر این اعتقاد بود که انجام تحقیقات یمنی داخلی موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.