.
.
.

هشدار دبیر کل سازمان ملل درباره خشونت علیه مسلمانان روهینگیا

تمدید ماموریت هیئت تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل در میانمار تا سال 2018

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 28 سپتامبر 2017 درباره خشونت علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین هشدار داد و خواستار توقف هرچه سریع‌تر این خشونت‌ها شد.

آنتونیو گوترش، گفت که وضعیت مسلمانان روهینگیا در حال تبدیل شدن به یک بحران پناهندگی و حقوق بشری است.

دبیر کل سازمان ملل در اولین نشست شورای امنیت طی هشت سال گذشته برای بررسی وضعیت مسلمانان روهینگیا هشدار داد که خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در شمال ایالت راخین می‌تواند به مناطق مرکزی این ایالت نیز گسترش یابد.

گوترش افزود: ضروری است که تمامی نهادهای سازمان ملل و سازمانهای حقوق بشری دیگر به آسیب دیدگان دسترسی داشته باشند تا بتوانند کمک‌های بشردوستانه را برای آنها فراهم کنند.

از سوی دیگر نماینده دولت میانمار در این نشست ضمن تکرار ادعاهای قبلی دولت متبوعش، هرگونه نسل‌کشی قومی در میانمار را رد کرده و گفت که دولت میانمار از دبیر کل سازمان ملل دعوت کرده تا از میانمار دیدن کند.

در پی آغاز دور جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا که از 25 ماه آگوست آغاز شده تاکنون حدود 500 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش فرار کرده‌اند.

تمدید ماموریت گروه تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل در میانمار تا سال 2018

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه 29 سپتامبر 2017 تصمیم گرفت تا ماموریت گروه تحقیق در میانمار را سپتامبر 2018 تمدید کرد.
به گفته منابع سازمان ملل متحد تمدید این مدت به درخواست رئیس هیئت بازرسی اعزامی به مینمار صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم تمدید مدت ماموریت هیئت کشف حقایق در میانمار از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل، با مخالفت نماینده کشور میانمار، چین و فیلیپین مواجه شد.

هوو خان سوم، نماینده میانمار، در شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به خشونت در آن کشور، گفت: «این مأموریت پاسخگوی همه شرایط و مسائلی که در آنجا اتفاق می‌افتد، سازگاری ندارد و به حل و فصل مسائل راخین کمک نمی کند».

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، این تصمیم را که به پیشنهاد استونی به نمایندگی از اتحادیه اروپا مطرح شده بود، بدون رای گیری تصویب کرد.