.
.
.

رهبر ملی‌گرایان ترکیه: هزاران تن آماده جنگ برای ترکمن‌های عراق به ویژه در کرکوک هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت بهجلی رهبر حزب ملی‌گرای ترکیه که بزرگترین حزب اپوزیسیون در این کشور است، چهارشنبه 27 سپتامبر گفت که هزاران داوطلب تُرک آماده جنگ در کرکوک و دیگر شهرهای عراق برای دفاع از ترکمن‌ها هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بهجلی گفت که اقلیت ترکمن در عراق که روابط نژادی نزدیکی با ترکیه دارد، در کرکوک تنها رها نخواهد شد.

بهجلی در بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده، نوشته است: «دستکم 5هزار داوطلب ملی‌گرا، اعلام آمادگی کرده‌اند و منتظر پیوستن به جنگ برای موجودیت، اتحاد و صلح در شهرهای تُرکی هستند که ترکمن‌ها زندگی می‌کنند، به ویژه کرکوک».

او افزود: «ترکمن‌ها بی دفاع نیستند و تنها رها نشده‌اند، آن‌ها برای قربانی شدن در عملیات دردناک پاکسازی نژادی، رها نمی‌شوند... تصمیم ما قاطع، موضع ما روشن و سخن ما تعهد ما است».

استان کرکوک از مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از عراق را تصرف کرد و ارتش عراق از بسیاری مناطق خارج شد، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

به دستور دولت اقلیم کردستان، همه‌پرسی استقلال در استان کرکوک که ساکناش را عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها تشکیل می‌دهند هم برگزار شد. این در حالی است که از نظر اداری و رسمی، استان کرکوک تابع اقلیم کردستان نیست.

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

بیشترین شمار کُردها در کشورهای منطقه، در ترکیه زندگی می‌کنند. آنکارا نگران آن است که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، احساسات جدایی طلبانه کُردهای ترکیه را برانگیزد. حزب کارگران کردستان ترکیه بیش از سه دهه است که در جنگی مسلح با دولت مرکزی این کشور به سر می‌برد.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه این هفته هشدار داد که در صورت هدف قرار گرتفن ترکمن‌ها در عراق، آنکارا اقدامی نظامی را آغاز خواهد کرد.