.
.
.

بارزانى پيشنهاد قاسم سليمانى براى توقف همه پرسى را نپذيرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

"ناظم دباغ" نماینده‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران فاش کرد که مسعود بارزانى اخیرا پیشنهاد قاسم سلیمانی ، فرمانده سپاه قدس ایران، براى توقف همه پرسى استقلال را رد کرد.

ناظم دباغ درباره‌ی سفر سلیمانی به کردستان در گفتگویى با وبسایت "انصاف نیوز " گفته که سلیمانى با مسئولان اقلیم پیش از همه‌پرسی مذاکره داشته و موضوع عدم انجام رفراندوم و میانجیگرى بین بغداد و اربیل را پیشنهاد کرده بود.

دباغ در ادامه اظهاراتش گفته: دیدار قاسم سلیمانی از اربیل و سلیمانیه بود و پس از آن اتفاقی ندیدیم. در حقیقت ایشان نصیحت کرد که این همه‌پرسی انجام نشود و ایران آمادگی خود را نشان داد برای ایجاد توافقاتی بین اقلیم کردستان و بغداد برای حل مشکلات در چارچوب قانون اساسی عراقی، توافقات دوجانبه و حفظ وحدت عراق.

رئیس اقلیم کردستان عراق ، مسعود بارزانی، شامگاه یکشنبه در یک نشست مطبوعاتى ، ملاقات قاسم سلیمانى با وى را تأیید کرده بود.

هفته گذشته منابع نزدیک به اتحادیه میهنى کردستان عراق فاش کردند که قاسم سلیمانى فرمانده سپاه قدس ایران، کردهاى عراق را به حمله توسط حشد شعبى در صورت برگزارى رفراندوم استقلال تهدید کرده است.

بنا به اظهارات این منابع سلیمانى طى ملاقاتى با مقامات اتحادیه میهنی هشدار داده است:"تاکنون مانع حمله حشد‌الشعبی به شما بودیم اما من دیگر این کار را انجام نخواهم داد."

بنا به این گزارش ، این منابع از قاسم سلیمانی نقل کرده اند که او کردها را به سرنوشت شهر مندلى تهدید کرده که طی آن صدها شبه نظامی عراقی با حمایت نیروهای ایرانی به مندلی در استان دیاله عراق (۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد) رفتند و رئیس کرد شورای شهر مندلی را مجبور کردند از سمتش کناره گیری کند و اعلام کردند که این شهر در حوزه همه پرسی کردستان قرار ندارد.

به نقل از منابع کرد، سلیمانى به مقامات اتحادیه میهنى کردستان گفته "فقط به ماجرای مندلی نگاه کنید که چه اتفاقی آنجا افتاد. این آغاز ماجراست".

به هر حال همه پرسى اقلیم کردستان عراق براى دوشنبه به پایان رسید و قرار است نتایج طى 72 ساعت اعلام شود.