.
.
.

اردوغان: بارزانی خائن است.. کُردهای عراق از گرسنگی رنج خواهند کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، با توصیف مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به «خائن» تاکید کرد که همه گزینه‌ها از اقتصادی تا نظامی برای مجازات اقلیم، مطرح است.

سخنان اردوغان یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق، مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، اردوغان که سه‌شنبه 26 سپتامبر در کنفرانسی خبری در انکارا سخن می‌گفت، اظهار داشت که توقف نداشت بارزانی با برگزاری همه‌پرسی، مرتکب «خیانت» شود.

رئیس جمهوری ترکیه با بیان این‌که کرُدهای عراق نمی‌دانند چگونه کشور تشکیل دهند، افزود: «هنگامی که محموله‌ها از رفتن به شمال عراق منع شوند، آن‌ها از گرسنگی رنج خواهند کشید».

او ادامه داد: «هنگامی که ترکیه خرید نفت را متوقف کند، همه چیز پایان خواهد پذیرفت».

تا کنون با وجود مخالفت دولت عراق، صادرات نفت اقلیم کردستان از راه ترکیه صورت می‌گرفت.

اردوغان با بیان ‌این‌که همه‌پرسی اقلیم کردستان غیر قانونی است و ترکیه آن را به رسمیت نمی‌شناسد، افزود که بارزانی، متحمل پیامدهای جدا شدن شمال عراق خواهد شد.

او با بیان این‌که ترکیه نمی‌تواند در برابر تحولات منطقه ساکت بماند، نسبت به آغاز «جنگی فرقه‌ای» در صورت عقب ننشستن بارزانی از تصمیمات خود، هشدار داد.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اعمال فشارهای بیشتر علیه اقلیم کردستان عراق، افزود: «همه گزینه‌های اقتصادی تا گزینه‌های نظامی برای تحریم اقلیم کردستان مطرح است».

روز دوشنبه هم اردوغان در کنفرانس خبری دیگری در استانبول گفته بود که ترکیه تدابیری از جمله بستن کامل مرزها با کردستان عراق اتخاذ خواهد کرد.

این در حالی است که کمیساریای مستقل انتخابات اقلیم کردستان عراق، نسبت شرکت کنندگان در همه‌پرسی استقلال را 72 درصد واجدان شرایط اعلام کرد.

اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، روز دوشنبه 25 سپتامبر، همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.