.
.
.

موسیقی شاد باعث تقویت خلاقیت و نوآوری می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پژوهش جدید در هلند نشان می‌دهد که شنیدن موسیقی شاد در حین انجام کار می‌تواند باعث تفکر خلاق برای حل مشکلات و نوآوری شود.

پژوهشگران متوجه شدند به ویژه قطعات موسیقی کلاسیک که حالتی مثبت و پرانرژی دارند مانند کارهای آنتونیو ویوالدی می‌توانند تفکر خلاق را تقویت کنند.

سام فرگوسن، از دانشگاه فنی سیدنی در استرالیا، که در این تحقیق مشارکت داشته، به خبرگزاری رویترز گفت: «خلاقیت یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در رویارویی با جهان پر از تغییرات سریع است. دانش تسهیل این مهارت کلیدی هر روز اهمیت بیشتری می‌یابد».

فرگوسن و سیمون ریتر، از دانشگاه رادبورد هلند برای ۱۵۵ دانشجوی داوطلب در هنگام کار بر روی یک پروژه ابتکاری موسیقی پخش کردند. این دانشجویان به ۵ گروه تقسیم شدند و برای آنها بطور تصادفی قبل و در جریان انجام پروژه ۴ قطعه موسیقی پخش و یا در سکوت کار را انجام دادند.

موسیقی‌های انتخاب شده آرام، شاد، غمگین و یا نگران کننده بودند.

پژوهشگران متوجه شدند که حالت دانشجویان قبل از انجام پروژه تفاوتی با یکدیگر نداشت، اما گروهی که با موسیقی شاد این پروژه را انجام دادند عملکرد بهتری نسبت به گروه‌های دیگر داشتند.

رکس یونگ، پژوهشگر آمریکایی از دانشگاه آلبوکرک ایالت نیومکزیکو در باره این تحقیق گفت: «موسیقی جایگاه ویژه‌ای در زندگی روزمره ما پیدا کرده و می‌تواند راهی برای پرورش خلاقیت در آموزش و محل کار باشد. حتی اگر شما نوازنده موسیقی نباشید، می‌توانید از آن لذت ببرید».

یونگ به رویترز گفت: «گوش دادن به موسیقی شما را خلاق‌تر نمی‌کند، اما می‌تواند یاور شما در این صحنه باشد».