.
.
.

ترامپ: به سعودی درباره اقدام نظامی علیه قطر هشدار نداده‌ام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 19 سپتامبر گفت که به سعودی درباره اقدام نظامی علیه قطر هشدار نداده‌ام.

این در حالی که اکنون از آغاز بحران روابط کشورهای عربی با قطر، بیش از 100 روز می‌گذرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «ما اکنون در وضعیتی قرار داریم که در تلاشیم مشکلی را در خاورمیانه را حل و فصل کنیم. من بر این باورم که آن را حل خواهیم کرد. این احساس را دارم که راهی برای حل سریع مشکل خواهیم یافت».

ترامپ در کنفرانسی خبری پس از این دیدار به سوالی مبنی بر این‌که آیا به سعودی نسبت به اقدام نظامی علیه قطر هشدار داده، پاسخ منفی داد.

در همین حال اتباع برخی از کشورهای عربی در نیویورک، تجمعی اعتراض آمیز برای محکوم کردن «حمایت قطر از گروه‌های تروریستی» برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع تابلوهایی در دست داشتند که تصاویر و نوشته‌های آن، قطر را به حمایت از ترورسیم متهم می‌کند. شماری دیگر هم پلاکاردهایی در دست گرفتند که از جامعه جهانی می‌خواهد «با پشتیبانی قطر از تروریسم مقابله کند». برخی دیگر هم خواهان مجازات قطر «به خاطر تلاش‌هایش برای از هم گیسختن تار و پود جوامع عربی» شدند.

ژوئیه گذشته هفت کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.