.
.
.

گزینه‌های نظامی آمریکا برای مقابله با کره‌شمالی چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 20 سپتامبر در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحده وعده داد در صورتی که پیونگ‌یانگ به آمریکا یا یکی از همپیمانانش در جنوب آسیا و اقیانوس آرام حمله کند، کره‌شمالی را به طور کامل نابود خواهد کرد.

او به روشنی گفت: «ایالات متحده آمریکا توان کافی را دارد ولی خویشتنداری می‌کند، اما اگر ناچار به اتخاذ تصمیم نظامی شود، همه کره‌شمالی را نابود خواهد کرد.» به گفته ترامپ، کیم جونگ اون در حال انجام «عملیات انتحاری» است.

حال باید پرسید در صورتی که رهبر کره‌شمالی اقدام به شلیک موشک‌های بالستیک به سوی ژاپن، کره‌جنوبی و یا جزیره گوام در اقیانوس آرام، که یک پایگاه نظامی آمریکایی در خود دارد، بکند، چه گزینه‌های نظامی پیش روی واشنگتن قرار خواهد داشت؟

در همین زمینه جیمس متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا گفت که کشورش یک نقشه نظامی آماده کرده و رئیس‌جمهور را در جریان آن قرار داده است. به گفته متیس این نقشه، تهدیدی متوجه کره‌جنوبی، که همگان بیم آن دارند هدف حملات انقامی قرار گیرد، نمی‌کند. با این حال او درباره جزئیات این نقشه چیزی نگفت.

متیس پیش از این گفته بود کشورش هر موشکی که کره‌شمالی شلیک کند را سرنگون خواهد کرد، حتی اگر این موشک همپیمانان آمریکا را تهدید نکند.

وزیر دفاع آمریکا که در حضور تعدادی از خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: «کره‌شمالی در حال انجام اقدامات تحریک‌آمیز است تا ببیند تا کجا می‌تواند در تجارب موشکی خود پیش رود، بدون آنکه کسی مانع شود».

از سوی دیگر تعدادی از منابع آگاه از گفتگوهای مقامات نظامی آمریکا می‌گویند برنامه‌ریزی‌ها حول این نگرانی صورت می‌گیرد که آیا تجربه موشکی (أن كي 17) به اندازه‌ای موفقیت‌آمیز بوده که به پیونگ‌یانگ این امکان را بدهد که کلاهک‌های هسته‌ای قابل حمل بسازد.

به باور واشنگتن کره‌شمالی قصد دارد یک موشک قاره‌پیما از نوع (أن كي 20) آزمایش کند تا مقدار موفقیت آن را بسنجد.

نگرانی دیگر این است که کره‌شمالی، با استفاده از تسلیحات متداول به کره‌جنوبی حمله کرده و ده‌ها هزار شهروند را قربانی کند، به ویژه آنکه من فاصله مرزی ممنوعه تنها 30 کیلومتر با دو کشور فاصله دارد و این موضوع کره‌جنوبی را که یکی از همپیمانان آمریکاست، با خطر جدی حملات انتقامی مواجه می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت که این کشور امکان به کارگیری برخی گزینه‌های نظامی برای اعمال فشار بر کره‌شمالی را دارد. از جمله این گزینه‌ها، مانورهای نظامی و پرواز هواپیماهاست. علاوه بر این گفته شده که احتمال اقدام نظامی آمریکا با استفاده از تسلیحات متداول و یا هجوم الکترونیکی برای از کار انداختن برنامه هسته‌ای کره‌شمالی و همچنین ارسال ناوهای آمریکایی با اقیانوس آرام مطرح است.

گزینه دیگری که مطرح شده، استقرار تسلیحات اتمی آمریکایی در کره‌جنوبی است؛ موضوعی که مقامات سئول و خود وزیر دفاع آمریکا آن را رد کرده‌اند. با همه اینها آمریکا ترجیح می‌دهد دست به اقدام نظامی نزند و راهی برای عزل کیم جونگ اون و دولتش بیابد. در همین چارچوب دونالد ترامپ از رای مثبت روسیه و چین و دیگر اعضای شورای امنیت برای وضع تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ تشکر کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین افزود که گرینه‌های دیپلماتیک و از جمله وضع تحریم‌های شدید کماکان مطرح است و این راه‌حل مورد علاقه کره‌جنوبی برای محبور کردن همسایه شمالی‌اش به بازگشت به میز مذاکره و متوقف کردن تجربه‌های موشکی است.

کره شمالی در چهار ژوئیه 2017 اقدام به آزمایش یک موشک بالستیک کرد و در 28 ژوئیه نیز موشک بالستیک دیگری آزمایش کرد.