عکس‌های یک سایت روسی از ناصرالدین شاه قاجار و زنان حرمسرایش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چند روز پیش این خبر در جهان منتشر شد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تصمیم گرفته تا رسم پدر و پدربزرگش را احیا کرده و حرمسرایی به نام «باغ شادی» برپا کند.

از دیدگاه اروپاییان حرمسرا مکان زنان زیبا و جوان است آنگونه که در افسانه هزار و یکشب به تصویر کشیده شده است. در حالی‌که عکس‌های حرمسرای ناصرالدین شاه، که در قرن 19 میلادی بر ایران حکومت می‌کرد، استانداردهای زیبایی در گذشته را دگرگون می‌کند.

سایت XuBuX گزارش سایت روسی «www.kulturologia.ru» را از روسی به انگلیسی ترجمه کرد که اختصاص به عکس‌های ناصرالدین شاه دارد و کاربران خود را با زیبایی‌های حرم شاه ایران آشنا می‌کند.

ناصرالدین شاه قاجار، چهارمین شاه از سلسله قاجار بود که که در سال 1847 به پادشاهی رسید و 47 سال بر ایران حکومت کرد. دوران حکومت او طولانی‌ترین دوره در تاریخ 3 هزار ساله ایران است.

ناصرالدین شاه قاجار
ناصرالدین شاه قاجار

به نوشته تاریخ‌نویسان، ناصرالدین شاه تحصیل‌کرده بود و به لذت‌جویی شهرت داشت، صفتی که باعث خشم اطرافیانش می‌شد.

ناصرالدین شاه با سه‌وریوگین عکاس
ناصرالدین شاه با سه‌وریوگین عکاس

ناصرالدین شاه به عکاسی خیلی علاقه داشت. او در کودکی عکس گرفتن را خیلی دوست داشت و هنگامی که به قدرت رسید تصمیم گرفت یک آتلیه عکاسی در کاخ برپا کند. در دهه 1870، آنتون سه‌وریوگین، عکاس روس در تهران یک آتلیه باز کرد و عکاس مخصوص دربار ناصرالدین شاه شد.

 ورودی اصلی کاخ گلستان
ورودی اصلی کاخ گلستان

عکاس روز فقط اجازه گرفتن عکس از شاه، خویشاوندان مرد، درباریان و خدمتکاران را داشت. عکاسی از حرمسرا به عهده شاه بود و به گفته تاریخ‌ نویسان او 100 زن صیغه داشت.

فربگی نشانه اصلی زیبایی بود
فربگی نشانه اصلی زیبایی بود

معروف بود که شاه عکس را می گرفت و در تاریکخانه کاخ چاپ می‌کرد و در آلبومی مخملی در کاخ گلستان نگه ‌می‌داشت. کاخ گلستان اکنون موزه شده است.

 انیس‌الدوله (راست)، زن محبوب شاه
انیس‌الدوله (راست)، زن محبوب شاه

عکس زنان صیغه‌ای چیزی غیرعادی و در آن زمان فقه شیعه کشیدن تصویر مردم و به ویژه زنان را حرام می‌دانست. فقط شاه می‌توانست این قانون را بشکند.

انیس الدوله
انیس الدوله

با مشاهده عکس زنان حرمسرا، شما حس می‌کنید که آنها برای زمان خود متجدد بودند، زیرا که در مقابل دوربین به آرامی نشسته‌اند.

انیس الدوله (نشسته)
انیس الدوله (نشسته)

عکس زنان تصور شایع در باره زندگی در حرمسرا را می‌شکند، زیرا زنان شاه کاملا متجدد بنظر می‌رسند و با اعتماد به نفس به دوربین نگاه می‌کنند و خجالت هم نمی‌کشند.

ناصرالدین شاه قاجار با زنان حرم
ناصرالدین شاه قاجار با زنان حرم

بنظر می‌رسد که زنان در حرم با هم دوست بودند و دست‌جمعی به گردش می‌رفتند

گردش زنان حرم
گردش زنان حرم
زنان حرم لاغر نبودند
زنان حرم لاغر نبودند

با دیدن این عکس‌ها سلیقه شاه ایران مشخص می‌شود- تمامی زنان چاق هستند با ابروهای پیوسته و سبیل. بخوبی دیده می‌شود که این زنان با گرسنگی آشنا نیستند و دست به سیاه و سفید نمی‌زنند.

صیغه جوان با قلیان
صیغه جوان با قلیان

در بیشتر عکس‌ها زنان دامن‌های کوتاه (شلیته) پوشیده‌اند و این تصادفی نیست.

زنان با شلیته
زنان با شلیته
زنان حرم با شلیته
زنان حرم با شلیته

معروف است که ناصرالدین شاه در سال 1873 به دعوت آلکساندر دوم، پادشاه روسیه در شهر سن‌پطرزبورگ به تماشای رقص باله رفت. می‌گویند که شاه بسیار از رقاصان روس خوشش آمد و دامن‌های کوتاه آنها را تن زنان حرم کرد. اما شاید این داستان چندان هم واقعیت نداشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم