.
.
.

ترامپ بررسی طرحی برای اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شش مسئول کنونی و سابق آمریکایی گفتند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی طرحی است که احتمالا به ایالات متحده اجازه واکنش‌های سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران و متحدان شیعه‌اش را در عراق و سوریه می‌دهد.

به گزارش روز سه‌شنبه 12 سپتامبر خبرگزاری رویترز، این طرح را جیمز متیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، اچ.آر مک‌مستر مشاور امنیت ملی آمریکا و شماری دیگر از مسئولان بلندپایه، در نشست روز جمعه شورای امنیت ملی ایالات متحده، ارائه دادند.

دو منبع گفتند که احتمال دارد با این طرح موافقت شده و تا پیش از پایان ماه سپتامبر جاری اعلام شود. همه شش منبع که از پیش‌نویس طرح مطلع بودند، به دلیل این‌که ترامپ تا کنون تصمیمی درباره طرح نگرفته، خواستند نامشان فاش نشود.

یک مسئول بلندپایه در دولت آمریکا در این باره گفت که انتظار می‌رود ترامپ بر خلاف باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین و شماری دیگر از روسای سابق، اهداف استراتژیک برای سیاست‌های آمریکا تعیین کند و اجرای طرح را به فرماندهان نظامی، دیپلمات‌ها و دیگر مسئولان آمریکایی بسپارد.

این مسئول گفت: «طرح در نهایت هرچه باشد، می‌خواهیم که آن را به همراه متحدانمان اجرا کنیم تا به حد اکثر اهدافش دست یابد».

امتناع کاخ سفید از اظهار نظر

شماری از منابع گفتند که هدف از طرح، افزایش فشار بر تهران برای مقابله با برنامه موشک‌های بالستیک ایران و حمایت این کشور از تندروها است.

یک مقام مسئول بلندپایه دیگر در دولت آمریکا گفت: «نام آن را استراتژی فراگیر برای مقابله با تمام فعالیت‌های مضر ایران می‌نامم؛ همچون مسائل مالی، پشتیبانی از تروریسم و بر هم زدن ثبات در منطقه از جمله در سوریه، عراق و یمن».

او افزود که طرح پیشنهادی، فعالیت‌های دیگری همچون جاسوسی سایبری و احتمالا فعالیت‌های هسته‌ای را هدف قرار می‌دهد.

دولت ترامپ همچنان در حال بررسی موضعی جدید درباره توافقی است که اوباما در سال 2012 برای محدود کردن برنامه تسلیحات اتمی ایران منعقد کرد. طرح ارائه شده به ترامپ خوستار بررسی اعمال تحریم‌های اقتصادی سخت‌گیرانه‌‎تر علیه ایران است در صورتی که این کشور، توافق هسته‌ای را نقض کند.

یک مسئول کنونی و یک مسئول سابق گفتند: «طرح پیشنهادی شامل توسعه عملیات توقیف محموله‌های ایرانی است که برای حوثی‌ها در یمن و گروه‌های فلسطینی در غزه و شبه‌جزیره سینا ارسال می‌شود».

علاوه بر آن سه منبع گفتند که برپایه طرح، نیروی دریایی آمریکا احتمالا در مقابل اقدام‌های شناورهای سپاه پاسداران در نزدیک شدن به کشتی‌های آمریکایی در آب‌های بین‌المللی، واکنش شدیدتری از خود نشان دهند.

تا کنون کشتی‌های آمریکایی به پرتاب منور و شلیک گلوله‌های هشدار به سمت شناورهای وابسته به سپاه پاسداران، اکتفا کرده‌ند. فرماندهان آمریکایی در حال حاضر تنها زمانی اجازه شلیک به سمت شناورهای در حال نزدیک شدند دارند که گمان کننده کشتی‌ها و جان نیروهایشان، در خطر باشد.