.
.
.

لاوروف: سعودی نقش بزرگی در حمایت از راه‌حل بحران سوریه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه 11 سپتامبر در کنفرانس خبری مشترک با همتای اردنی ایمن الصفدی خود بر «نقش بزرگ» سعودی در حل و فصل بحران سوریه و همچنین پشتیبانی از مذاکراتی که در این باره صورت می‌گیرد، تاکید کرد.

به گزارش العربیه، لاوروف همچنین «طرف‌هایی در اپوزیسیون سوریه» را به تلاش برای حمایت از گروه النصره متهم کرد.

در این کنفرانس خبری، عمان و مسکو بر همکاری برای برقراری مناطق کم تنش در جنوب سوریه، تاکید کردند.

سرگئی لاوروف در این باره گفت: «درباره مسائل متعلق به برقرار مناطق کم تنش در جنوب شرق سوریه، گفت‌وگو کردیم».

از سویی الصفدی گفت: «ما در مذاکرات سه‌جانبه با ایالات متحده آمریکا، شریک هستیم. این مذاکرات به توافقی برای آتش بس انجامید که پایدار ماند. این شاید موفق‌ترین توافقی بود که تا کنون شکل گرفته است».

او افزود: «ما به تماس‌های خود برای برپایی هره سریع‌تر منطقه کم تنش (در جنوب سوریه) ادامه می‌دهیم و این همکاری روسی، اردنی و آمریکایی که معتقدیم تا کنون موفقیت آمیز بوده، ضروری است».

وزیر امور خارجه اردن تاکید کرد: «ما این توافق را به عنوان بخشی از راه‌حل می‌دانیم یا به عبارتی ما در اردن خواهان آتش بس در تمام سوریه هستیم و پس از آن به سوی راه حلی مسالمت آمیز حرکت می‌کنیم که ما را به مرحله جدیدی سوق دهد؛ مرحله‌ای که مردم سوریه آن را می‌پذیرند و امنیت و ثبات را برای این کشور به ارمغان می‌آورد».

او ادامه داد: «ما خواهان خروج همه نیروهای خارجی از سوریه هستیم و این کشور به کشوری امن، باثبات، مستقل، دارای حاکمیت و مالک سرنوشت خود باز گردد و امنیت را برای مردم خود محقق کند».