.
.
.

سازمان ملل: کشتار در میانمار به پاکسازی قومی شباهت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه 11 سپتامبر 2017 با محکوم کردن کشتار مسلمانان مینمار گفت، حملات منظم و برنامه‌ریزی شده نیروهای امنیتی میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا «پاکسازی قومی» است.

به گزارش العربیه، رعد الحسین که در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت: «بیش از 270 هزار نفر از اقلیت مسلمان در مینمار پس از کشتار صدها تن از آنها به مرزهای بنگلادش فرار کردند. این در حالی است که گزارش ها از محاصره، قتل عام و سوزاندن روستاهای این اقلیت در میانمار خبر می‌دهد».

رعد الحسین افزود: «من از دولت میانمار می‌خواهم به عملیات نظامی بی‌رحمانه فعلی پایان دهد و در پاسخگویی به همه عوامل نقض حقوق بشر که به وقوع پیوسته متعهد باشد تا جلوی روند شدید و گسترده تبعیض قومی علیه قومیت روهینگیا را بگیرد».

وی اظهار داشت:«از آنجا که دولت میانمار مانع دسترسی بازرسان حقوق بشر می‌شود، وضعیت فعلی را نمی‌توان به طور کامل ارزیابی کرد اما به نظر می‌رسد که تبدیل به مثال بارز پاکسازی‌های قومی که درباره آنها شنیده و یا خوانده‌ایم شده است».

رعد الحسین ادامه داد: «گزارش‌های متعدد و تصاویر ماهواره‌ای دریافت کردیم که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی میانمار و شبه‌نظامیان محلی اقدام به آتش زدن روستاهای اقلیت روهینگیا می‌کنند و گزارش‌های مداوم درباره هشدارهای فراقانونی از جمله شلیک به سمت غیرنظامیان در حال فرار منتشر می‌شود».

کمیسیونر عالی سازمان حقوق بشر در عین حال گفت که گزارش‌های مربوط به اقدام مقامات میانمار به مین‌گذاری در نواحی مرزی به منظور جلوگیری از بازگشت آوارگان روهینگیا از بنگلادش «شوک‌آور» است.

وی همچنین از اظهارات مقامات اصلی میانمار که گفته بودند آوارگان فراری از خشونت‌ها تنها در صورت اثبات ملیت میانماری اجازه بازگشت پیدا خواهند کرد، انتقاد کرد.

او به مقام‌های میانمار گوشزد کرد که از سال 1962 تاکنون روند نقض بسیاری از حقوق اقلیت روهینگیا از جمله حق شهروندی آنها ادامه دارد.

الحسین گفت: «دولت میانمار باید از وانمود کردن به اینکه مردم روهینگیا خودشان خانه‌هایشان را آتش می‌زنند و روستاهایشان را ویران می‌کنند دست بردارد».

وی افزود: «انکار کامل واقعیت، آسیب زیادی به جایگاه بین‌المللی دولت میانمار خواهد زد، این دولت تا چندی پیش از حسن‌نیت گسترده‌ای سود می‌برد».

او از مقامات میانمار خواست تا به سازمان ملل اجازه دهند درباره وضعیت اقلیت روهینگیا در این کشور تحقیق کند.