.
.
.

تصویری.. توفان ویرانگر ایرما فلوریدا را درنوردید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توفان ایرما یکشنبه 10 سپتامبر، ایالت فلوریدای آمریکا را در نوردید. بنا بر اعلام مرکز ملی توفان‌ها در آمریکا، شدت این توفان با نزدیک شدن به مجمع الجزایر کیز در فلوریدا به درجه چهارم رسید. برخی از گزارش‌ها از کشته شدن دستکم 3 تن در اثر حوادث جاده‎‌ای ناشی از توفان، حکایت دارد.

توفان ایرما همراه با بادهایی به سرهت 200 کیلومتر در ساعت، به سمت شمال و شمال غرب حرکت می‌کند.

توفان ایرما پیش از رسیدن به آمریکا، دو جزیره سن مارتان و سن پارتیملی در دریای کاراییب را تخریب کرده بود. پس از آن همراه با بادهای شدید، به سمت کوبا رفته و باعث جاری شدن سیل و به بارگذاشتن خرابی‌های بسیار شده بود.

توفان به خشکی در ایالت فلوریدا رسید در حالی که بادهای ویرانگر همراهش می‌کنند. احتمال بالا رفتن سطح آب باعث شد بزرگترین عملیات تخلیه در تاریخ ایالات متحده آمریکا انجام شود.

انتظار می‌رفت که قلب توفان، جزایر کیز پایینی را در نوردد پس و پس از آن به ساحل غربی فلوریدا منتقل شود.

ایرما که دستکم 22 تن را در منطقه کاراییب کشت، خطری برای ساکنان فلوریدا به شمار می‌آید. همچنین ممکن است باعث به وجود آمدن فاجعه طبیعی شود که میلیاردها دلار به سومین ایالت بزرگ آمریکا به لحاظ سکانی، آسیب بزند.

با وجود این‌که توفان پس از عبور از کوبا، قدرت اولیه خود را از دست داد، اما روز یکشنبه بار دیگری قدرت خود را بازیافت و شدت آن به درجه چهار رسید که در رده بندی توفان‌ها بنا بر مقیاس «سافیر سیمبسون» در درتبه دوم قرار دارد.

مرکز ملی توفان‌ها در آمریکا، به ساکنان ایالت‌های جورجیا و کارولینای شمالی هم درباره احتمال رسیدن توفان به مناطقشان هشدار داد؛ مناطقی که دستکم 20 میلیون سکنه دارد. مرکز ملی توفان‌ها در آمریکا هشدار داد که این وضعیت می‌تواند برای جان مردم، خطرآفرین باشد.

توفان ایرما در کوبا درختان را از جا کند و سقف منازل را تخیب کرد. بادهای با سرعت 200 کیلومتر در ساعت، تونل‌ها و تفریح‌گاه‌های ساحلی مشهور در کوبا را تحریب کرد و باعث تخلیه مناطق ساحلی و کم ارتفاع در این کشور شد.