.
.
.

ویدیو...فرار دسته‌ جمعی هواپیماها از توفان در ایالت فلوریدا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با نزدیک شدن زمان رسیدن طوفان ایرما به ایالت فلوریدا، صدها فروند هواپیما، فرودگاه‌های این ایالت به مقصد نقاط امن و دور از طوفان ترک کردند.

طوفان ایرما که یک طوفان درجه 5 رده‌بندی شده، شدیدترین طوفان ثبت شده در تاریخ اقیانوس اطلس است. این طوفان در روزهای گذشته جزیره باربودا در کشور آنتیگوآ و باربودا را در نوردید و براساس پیش‌بینی‌ها به پورتوریکو، جمهوری دومینیکن، هائیتی و کوبا و سپس به ایالت فلوریدا خواهد رسید. دولت آمریکا در ایالت فلوریدا حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.

به طور معمول پیش از رسیدن طوفان، هواپیماها به مناطق دیگر اعزام می‌شوند تا از آسیب در امان بمانند. حضور هواپیماها در مناطق طوفانی علاوه بر خطر آسیب به خود هواپیماها، خطر خسارات ناشی از انفجار احتمالی این پرندگان را افزایش می‌دهد. در همین راستا شرکت هواپیمایی ترکیش‌ایرلاینز روز 7 سپتامبر 2017 با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که در روزهای نهم و دهم سپتامبر جاری به دلیل طوفان ایرما در ایالت فلوریدای آمریکا پروازهای متقابل این شرکت از استانبول به میامی لغو شده است.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده بود در آستانه رسیدن طوفان ایرما به کشورهای شمال شرقی حوزه کارائیب، پروازها در این مناطق لغو شده، مدارس تعطیل شده و از مردم خواسته شده در خانه‌هایشان بمانند.

حاکم ایالت فلوریدا در همه 67 شهرستان این ایالت حالت فوق‌العاده اعلام و دستور تخلیه اجباری مناطق ساحلی این ایالت را صادر کرد. حاکم ایالت جورجیا نیز با اعلام حالت فوق‌العاده از شهروندانی که در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند، خواست منازلشان را ترک کرده و به اماکن امن پناه ببرند.

گاستون براون، نخست‌وزیر کشور آنتیگوآ و باربودا پس از بازدید هوایی از مناطق طوفان‌زده اعلام کرد که یک کودک در جزیره باربودا کشته شده و حدود 95 درصد ساختمان‌ها آسیب‌دیده‌اند.

به گفته براون 1600 واحد مسکونی ویران شده‌اند و این جزیره به زیر آب رفته است. نخست‌وزیر آنتیگوآ و باربودا افزود: « 50 درصد مردم باربودا آواره شده‌اند و بازسازی جزیره 100 میلیون دلار هزینه خواهد داشت.»