.
.
.

ترامپ: اقدام نظامی علیه کره‌شمالی گزینه اول ما نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 6 سپتامبر 2017 با فاصله گرفتن از تهدیدهای شدیداللهجه واشنگتن علیه پیونگ‌یانگ، تاکید کرد که اقدام نظامی علیه کره‌شمالی گزینه اول دولت او نیست.

دونالد ترامپ پس از تماس تلفنی با شی جین‌بینگ، رئیس‌جمهوری چین درباره نحوه مقابله با برنامه موشک‌های بالستیک و برنامه اتمی کره‌شمالی، اقدام نظامی علیه پیونگ‌یانگ را دور از انتظار ندانست لیکن تاکید کرد که اقدام نظامی علیه کره‌شمالی گزینه اول دولت او نیست و روش‌های دیگر برای اعمال فشار بر پیونگ‌یانگ در اولویت قرار دارند.

ترامپ درباره تماس با رئیس‌جمهوری چین گفت که گفتگوهای جدی و صریحی با او در زمینه کره‌شمالی انجام شد. ترامپ به خبرنگاران کاخ سفید گفت: «رئیس‌جمهور شی دوست دارد اقدامی انجام دهد. ببینیم آیا او می‌تواند آن کار را بکند یا خیر، اما ما درباره آنچه در کره شمالی انجام می‌شود، اغماض نمی‌کنیم. گمان می‌کنم رئیس‌جمهور شی 100 درصد با من موافق باشد. تماس تلفنی کامل صریح و جدی داشتیم».

کره شمالی روز سه شنبه هفته گذشته با آزمایش یک موشک بالستیک میان برد بر فراز ژاپن، تنش در منطقه را دو چندان کرد.

شلیک موشک کره شمالی باعث خشم شدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شد. او نیز تهدید کرده بود که «همه گزینه روی میز است.» رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته بود «گفت‌وگو» نمی‌تواند پاسخی برای حل بحران شبه‌جزیره کره باشد.

با این حال جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، چند روز پیش در دیدار با با وزیر دفاع کره جنوبی گفته بود، ایالات متحده «هرگز راه‌حل‌های دیپلماتیک» برای بحران شبه‌جزیره کره را کنار نگذاشته است.

از سوی دیگر چین و روسیه، که هر دو آزمایش هسته‌ای روز یکشنبه کره شمالی را به شدت محکوم کردند و از همه طرف‌های درگیر خواستاند که از خود خویشتن‌داری نشان دهند و از افزایش تنش خودداری کنند.