.
.
.

۱۴ دروغی که در مدرسه به ما می‌آموزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در مدرسه به ما چیزهای زیادی یاد می‌دهند. ما در دوران نوجوانی بسیاری از این مطالب را باور می‌کنیم. اما واقعا چقدر از این آنها درست هستند؟

بدون شک شما انتظار ندارید که بعضی از این مطالب نادرست باشند. برای مثال آیا شما می‌توانید از فضا دیوار چین را ببینید؟ یا انسان‌ها فقط ۱۰ درصد مغز خود را استفاده می‌کنند؟ ما به بررسی این مطالب می‌پردازیم.

۱- نیوتن ثقل را کشف کرد؟

ما این داستان را شنیده‌ایم که نیوتن هنگامی که یک سیب از درختی به سر او افتاد ثقل را کشف کرد. اما این داستان هرگز اتفاق نیافتاده است. هیچ مدرکی در باره این حادثه وجود ندارد و نیوتن حدود ۲ سال بر روی نظریه نیروی ثقل کار کرده است.

۲- مهاجران برای آزادی بیشتر به آمریکا آمدند

مهاجران انگلستان را ترک کردند تا کلیسای جداگانه‌ای تشکیل دهند. اما در واقع آنها اول به هلند رفتند که آزادی مذهبی در آن برقرار بود و بعد به آمریکا مهاجرت کردند تا هویت انگلیسی کودکانشان حفظ شود.

۳- کریستوف کلمب گرد بودن زمین را کشف کرد

برخلاف این تصور عمومی، کلمب برای اثبات کروی بودن زمین سفر نکرد. این موضوع در زمان کلمب یک باور عمومی بود و بیش از ۲ هزار سال پیشتر از آن یونانیان در این باره مطلب نوشته اند.

۴- اینشتین در درس ریاضی مردود شده

شما ممکن است شنیده باشید که انیشتین شاگرد چندان زرنگی نبوده و حتی یکبار در درس ریاضی مردود شده است. این در واقع درست نبوده و فقط برای تحریک دانش‌اموزان به درس خواندن گفته می‌شود. او نمرات خوبی در طول مدرسه می‌گرفت و در سن ۱۱ سالگی کتاب‌های دانشگاهی را می‌خواند.

۵- بردگان اهرام را ساختند

این را در درس تاریخ و فیلم‌ها خوانده و دیده‌ایم. ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سازندگان اهرام مصر مزد می‌گرفتند و خوب غذا می‌خوردند. افرادی که در حین کار می‌مردند در گورستانی در نزدیکی آن دفن می‌شدند.

۶- دیدن دیوار چین

دیوار چین را با چشم غیرمسلح نمی‌توان از فضا دید. اگرچه بعضی از نقاط آن در عکسی که یک فضانورد گرفته دیده می‌شوند، اما واقعا دیده نمی‌شود. اما شما می‌توانید جاده‌های صحرایی و پل‌های بلند را ببینید.

۷- کریستوف کلمب قاره آمریکا را کشف کرد

یک نفر دیگر ۴۰۰ سال پیشتر از کلمب قاره آمریکا را کشف کرد. لیف اریکسون جهان را با قایقش گشت و به کانادا رسید. اما با این همه فقط چند صد سال توانستند در آنجا باقی بمانند. آنها با بومیان اختلاف داشتند.

۸- رگ‌های آبی

اگرچه رگ‌های شما به نظر آبی رنگ می‌آیند، اما این به اکسیژن مربوط نمی‌شود. علت آن شکست نور بر روی پوست بدن می‌باشد. خون همیشه قرمز رنگ است.

۹- ادیسون چراغ برق را اختراع کرد

معمولا ادیسون را مخترع چراغ برق می‌دانند. با این همه ۷۰ سال پیش از او، همفری دیوی قوس نورانی را اختراع کرده بود. چندین نفر روی لامپ کار کردند، اما ادیسون و تیم او موفق به کامل کردن فرمول آن شدند.

۱۰- انسان‌ها ۵ حس دارند

همه از ۵ حس (بویایی، چشایی، بساوایی، شنوایی و بینایی) اطلاع داریم. اما آیا می‌دانید که این‌ها فقط احساس‌های اولیه هستند. انسان‌ها در واقع ۲۰ حس دارند که شامل حس فضا، لرزش، زمان، جهت و حرارت می‌شود.

۱۱- فلاش توالت

برخلاف پندار عمومی، آب در دو نیمکره در جهت مخالف در جریان نیست. این مربوط به کاسه توالت می‌شود.

۱۲- اسب تروا

این فرضیه که یونانی‌ها به دشمنانشان یک اسب بزرگ هدید‌ دادند و وقتی که این هدیه را به شهر آوردند بی درنگ شهر پر از سربازانی شد که شهر را اشغال کردند. اگرچه این موضوع در کتاب اودیسه نوشته شده، اما به احتمال زیاد این یک افسانه است.

۱۳- ثقل در فضا صفر است

اگرچه فضانوردان در فضا احساس بی‌وزنی می‌کنند، اما ثقل صفر نیست. هنوز در فضا ثقل وجود دارد، اما هرچه از زمین دور می‌شوید مقدار آن کاهش می‌یابد.

۱۴- ما فقط ۱۰ درصد مغزمان را استفاده می‌کنیم

فیلم‌ها به مردم آموزش داده اند که بخش بزرگی از مغز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و اگر استفاده شود ما قدرت عظیمی خواهیم داشت. تمامی مغز در طول روز فعال است.