.
.
.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام «بیشرمانه» کره شمالی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 30 اوت اقدام کره شمالی در پرتاب موشک بالستیک بر فراز آسمان ژاپن را محکوم و آن را «بیشرمانه» خواند.

اقدام کره شمالی در پرناب موشک، روز سه‌شنبه 29 اوت صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت در جلسه خود از پیونگ یانگ خواست ضمن خودداری از پرتاب موشک، برنامه اتمی خود را به طور کامل متوقف کند.

15 عضو شورای امنیت در بیانیه خود تاکید کردند «بسیار مهم» است که کره شمالی بی درنگ اقدام‌های مشخصی برای کاهش تنش انجام دهد. این بیانه از همه کشورهای جهان خواسته تا تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ را اجرا کنند.

در این بیانیه آمده است: «شورای امنیت اقدام‌های بیشرمانه کره شمالی را محکوم می‌کند و خواستار متوقف شدن فوری تمامی این اقدام‌هاست. شورای امنیت تاکید می‌کند که این اقدام‌ها نه فقط تهدیدی برای منطقه که برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد است».

شورای امنیت همچنین بر تعهد خود «در رسیدن به راه‌حل صلح‌آمیز، دیپلماتیک و سیاسی» برای بحران کره، تاکید کرد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت: «جهان علیه کره شمالی متحد است و هیچ جای تردید نیست که کره شمالی متوجه خطری که خود را در آن قرار داده نشده است. ایالات متحده آمریکا اجازه این بی‌قانونی را نخواهد داد».

در حالی‌که در بیانیه آمریکا اشاره‌ای به تحریم‌های جدید کره شمالی نشده، کورو بشو، سفیر ژاپن به خبرنگاران گفت این کشور «امیدوار است قطعنامه‌ای قوی به دنبال این بیانیه صادر شود».

دیپلمات‌های چینی و روسی که دارای حق وتو در شورای امنیت هستند فقط در صورت آزمایش موشک دوربرد یا سلاح اتمی حاضر به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی هستند. کره شمالی از سال 2006 تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار داشته است.

شورای امنیت در ابتدای ماه جاری و در پی 2 آزمایش موشک دوربرد از سوی کره شمالی در ما ژوییه، یک سوم درآمد صادراتی این کشور، که بالغ بر 3 میلیارد دلار است را مورد تحریم قرار داد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت «هیچ راه حل نظامی برای مسائلی که شبه جزیره کره را فراگرفته وجود ندارد».

روسیه و چین خواستار متوقف شدن نصب سیستم ضد موشکی آمریکا، موسوم به تاد، در کره جنوبی هستند. نبنزیا همچنین خواستار کاهش رزمایش‌های آمریکا و کره جنوبی شد.

این دو کشور همچنین به اعمال تحریم علیه افراد و شرکت‌هایی که با کره شمالی در ارتباط هستند مخالفت کردند. هفته گذشته آمریکا 16 شرکت چینی، روسی و سنگاپوری و شماری از افراد را به دلیل تجارت با کره شمالی تحریم کرد.