.
.
.

جمجمه‌ها و گورستان‌های قدیمی داستان لندن قرون وسطی را بازگو می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لندن شهری معتبر در طی دهه‌های گذشته بوده، اما در قرون وسطی خشونت در این شهر از هر شهر دیگر انگلستان بیشتر بوده است.

کاترین کراکوکا، استاد باستانشناسی در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «خشونت در لندن قرون وسطی بیشتر مربوط به جنسیت و منزلت اجتماعی بود».

به گفته این استاد دانشگاه مردان جوان طبقه محروم در این شهر در معرض سطح بالایی از خشونت قرار داشتند که بیشتر از هرکجای دیگر در انگلستان بود.

به گزارش سایت New Scientist، کراکوکا ۳۹۹ جمجمه را که در گورستان‌های لندن در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۵۵۰ میلادی دفن شده‌اند، بررسی کرده است. آنان که در گورستان عبادتگاه‌ها دفن شده‌اند مربوط به طبقه‌ بالا بودند که پول لازم برای خرید قبر را داشتند. اما دیگران در گورستان‌های رایگان دفن می‌شدند که مربوط به طبقه‌های محروم بودند.

این باستانشناس متوجه شد که در ۸/۶ درصد جمجمه‌ها آثار خشونت به چشم می‌خورد. مردان بین ۲۶ تا ۳۵ سال به ویژه آسیب دیده هستند. ۲۵ درصد جمجمه‌های آسیب دیده در لحظات پیش از مرگ دچار سانحه شدند که حکایت از ضربه مغزی منجر به مرگ را دارد.

جمجمه‌های آسیب دیده در گورستان‌های شهر لندن در قرون وسطی دوبرابر جمجمه‌های آسیب دیده شهر‌های دیگر انگلستان است.

این باستانشناس همچنین می‌گوید که بیشتر جمجمه‌های آسیب دیده متعلق به گورستان‌های رایگان طبقه محروم است.

او این پدیده را این گونه توضیح می‌دهد که طبقه‌های بالا به نظام قضایی دسترسی داشتند و اختلاف‌ها را از طریق دادگاه حل می‌کردند، در حالیکه در طبقه محروم به دلیل عدم دسترسی به دادگاه مجبور بودند که اختلاف‌ها را به شکل غیررسمی حل کنند.

لوک گلوواسکی، از موسسه تحقیقات تولوز در فرانسه می‌گوید طبقه محروم به دادگاه دسترسی نداشتند و «آنها برای حل اختلاف‌ها به خشونت متوسل می‌شدند».