.
.
.

اعتراض شدید اللحن نخست‌وزیر عراق به توافق حزب‌الله و داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به توافق حزب الله لبنان برای انتقال عوامل داعش از مرز لبنان به مرز سوریه-عراق به شدت اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، العبادی سه‌شنبه 29 اوت گفت که «نباید در هیچ جا به تروریسم فرصت داد». او افزود که «منتقل کردن تروریست‌ها به مرزهای سوریه و عراق، مردم ما را در معرض تهدید قرار می‌دهد».

العبادی گفت: «گروه داعش، نفس‌های آخر خود را می‌کشد و نباید به آن فرصت نفس کشیدن داد، این یک اشتباه است».

محمد الکربوی اضعو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هم گفت که توافق میان شبه‌نظامیان حزب‌الله و داعش «مساله‌ای خطرناک و پرونده‌ای بین‌المللی است که دولت و وزارت امور خارجه عراق باید برای قرار گرفتن در جریان جزئیات آن، اقدام کنند».

الکربولی از حیدالعبادی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق خواست به صورتی فوری دستور آغاز عملیات بازپس گیری منطقه مرزی القائم واقع در غرب استان الانبار را از داعش، صادر کند.

الکربولی گفت: «تمام توافق‌هایی که خارج از مرزها صورت می‌گیرد، به زیان مردم عراق و فرزندان استان‌های آسیب دیده است». او تاکید کرد: «سخن گفتن از توافق میان حزب‌الله و داعش، مساله‌ای خطرناک است و اگر این خبرها صحت داشته باشد و آن‌ها (داعش) وارد القائم شده‌اند، رویدادی خطرناک‌تر است» .

شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان به نیروهای داعش اجازه داده‌اند تا سوار اتوبوس شده و به صورت امن به استان دیرالزور منتقل شوند. نظام سوریه نیز در این توافق شرکت داشت. این توافق جنجال برانگیز شده و حزب‌الله متهم شده که توافقاتی به زیان ارتش لبنان منعقد می‌کند.

ارتش لبنان از پیروز نهایی و حمایت مردمی باز ماند و چنین نشان داده شد که قادر به حفاظت از نیروهای خود نیست.