.
.
.

اردن بعد از 2 سال گذرگاه مرزی با عراق را بازگشایی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات اردنی روز سه‌شنبه 29 اوت 2017، گفتند که گذرگاه مرزی با عراق را که از سال 2015 و پس از تسلط داعش بر بزرگراه منتهی به بغداد بسته بودند، روز چهارشنبه بازگشایی می‌کنند.

گذرگاه مرزی طریبیل ابتدا قرار بود روز 3 سپتامبر بازگشایی شود، اما به درخواست دولت عراق و بعد از بهبود وضعیت امنیتی در این کشور، روز چهارشنبه افتتاح می‌شود.

نیروهای عراقی در تابستان 2014 بعد از آنکه شبه نظامیان بر تمامی گذرگاه‌های رسمی در مرزهای غربی عراق مسلط شدند از گذرگاه طریبیل خارج شدند.

حمل و نقل تجاری از این گذرگاه تا سال تابستان ۲۰۱۵ که دولت عراق برای بازپس‌گیری استان انبار عملیات نظامی را آغاز کرد ادامه داشت. شبه نظامیان از تمامی کامیون‌هایی که از اردن به عراق کالا حمل می‌کردند عوارض عبور می‌گرفتند.

مقامات اردنی گفتند که مقررات گمرکی و مرزی برقرار شده و امنیت بزرگراه ۵۵۰ کیلومتری تا بغداد تضمین شده است.

اهمیت گذرگاه

غالب الزعبی، وزیر کشور اردن هفته گذشته گفت: «بازگشایی این گذرگاه مرزی برای عراق و اردن بسیار مهم است. این یک شریان حیاتی است و دو کشور اردن و عراق مدتی است که برای بازگشایی آن مذاکره می‌کنند».

الزعبی در آن هنگام زمانی برای بازگشایی ارائه نکرد، اما بسیاری از بازرگانان گفتند که برای مراسم بازگشایی در روز چهارشنبه دعوت شده‌اند.

از سال گذشته ارتش عراق کنترل استان انبار و شهرهای این استان را به تدریج از گروهای‌های تندروی جهادی بازپس گرفت.

عراق همچنین کار برقراری امنیت این بزرگراه را در دست داشت که بندر بصره را به بندر عقبه در اردن متصل می‌کند و دروازه واردات عراق از اروپا می‌باشد.

دیپلمات‌های غربی گفتند که مقامات عراقی برقراری امنیت در این بزرگراه را به یک شرکت امنیتی آمریکایی واگذار کرده‌اند که با استفاده از نیروهای محلی این کار را انجام می‌دهد.

اردن امیدوار است که بازگشایی این گذرگاه مرزی و بزرگراه، صادرات به عراق را باردیگر فعال کند که در گذشته درآمدی معادل ۲/۱ میلیارد دلار برای اردن داشت.